O‘zgidromet ma’lumotlariga ko‘ra, bugun kunduzi ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘ladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat 20–25° iliq bo‘ladi.
Poytaxtda vaqti-vaqti bilan qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol 3–8 m/s tezlikda esadi. Harorat 22–24° iliq bo‘ladi.
Tog‘li hududlarda ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin, baland tog‘li hududlarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘ladi, tuman tushishi mumkin. Sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Shamol 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat 7–12° iliq bo‘ladi.

Today it will rain in some areas of the republic.
According to Uzhydromet, today during the day, short-term rain will fall in some places, and there will be thunderstorms. Precipitation is not expected in the Republic of Karakalpakstan, Khorezm region, and the regions of the Fergana Valley. The wind will blow at a speed of 7–12 m/s. The temperature will be warm at 20–25°.
In the capital, short-term rain will fall from time to time, and thunderstorms are possible. The wind will blow at a speed of 3–8 m/s. The temperature will be warm at 22–24°.
In mountainous areas, rain will fall in some places, thunderstorms are possible, in high mountainous areas there will be precipitation (rain, snow), fog may descend. Mudflow and flood events may occur. The wind will blow at a speed of 7–12 m/s. The temperature will be warm at 7–12°.