Odatda ortiqcha vazn va semizlikdan, qolaversa, shu bilan bog‘liq qator kasalliklardan aziyat chekuvchilarga shakar hamda shirinliklardan tiyilish tavsiya etiladi. Bu bo‘yicha Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumot berdi.
Ammo so‘nggi paytlarda odamlar orasida shakar o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ozishga yordam beradi, sog‘lik uchun ham xavfsiz, degan qarash paydo bo‘ldi. Xo‘sh, bu qanchalik haqiqatga mos?
— Bilamizki, kunlik shakar iste’moli me’yori 25-30 grammga teng, — deydi mutaxassis. — Bundan ortig‘i semirish va xavfli kasalliklar rivojlanishiga olib keladi. Shu sababli ba’zilar shakar o‘rninibosuvchi sun’iy qo‘shimchalardan foydalanish xavfsiz, deb o‘ylaydi.
Aslida, oziq-ovqat mahsulotlari va ichimliklarga shirin ta’m bag‘ishlashda qo‘llaniladigan saxarin, aspartam, kaliy atsesulfam, sukraloza, neotam, advantam, steviya va uning hosilalari dastlab tana vaznini kamaytirsa-da, ammo ushbu jarayon uzoq davom etmaydi.
Aksincha, bunday mahsulotlarning odatiy iste’moli bora-bora semirishga olib keladi. Oqibatda insonlarda 2-toifa qandli diabet rivojlanish xavfi oshadi.
Chunki shakar o‘rnini bosuvchi moddalar shunchaki tanani “aldash”ga xizmat qiladi. Bu jarayonda og‘iz bo‘shlig‘i va ichakdagi retseptorlar shirin ta’mni sezadi hamda oshqozon osti bezi refleksli ravishda avval odatlangan hajmda insulin ishlab chiqaradi.
Hosil bo‘lgan insulin hatto oz miqdorda bo‘lsa ham, qondagi glyukoza darajasini pasaytiradi va shu bilan ochlik hissibosiladi. Ammo buni miya to‘liq his etmagani bois ishtaha oshadi. Oqibatda vazn ortishi jarayoni yuz beradi.
O‘z navbatida, JSST tomonidan o‘tkazilgan tadqiqot natijalariga ko‘ra, bunday moddalardan tez-tez foydalanuvchilarda yurak-qon tomir kasalliklariga chalinish ehtimoli 32 foiz (jumladan, insult — 19 foiz, gipertoniya —13 foiz) yuqori. O‘z navbatida, mazkur omil o‘lim xavfi 10 foiz ortishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, shakar o‘rnini bosuvchi sun’iy moddalar ichak mikroflorasiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, disbakteriozni keltirib chiqaradi. Oqsillar, vitaminlar va mikroelementlarning organizmga so‘rilishiga to‘siq bo‘ladi hamda immunitetni susaytiradi. Ba’zan bosh og‘rig‘i, allergik reaksiyalarni ham yuzaga keltirishi mumkin.

Typically, those suffering from excessive weight and obesity, as well as related diseases, are advised to avoid sugar and sweets. The Ministry of Health has provided this information.
However, recently there has been a belief among people that products replacing sugar can aid in weight loss and are also safe for health. How true is this?
— We know that the daily sugar intake should be 25-30 grams, — says the specialist. — Exceeding this may lead to obesity and the development of dangerous diseases. Therefore, some people think that using artificial sweeteners as a substitute for sugar is safe.
Actually, the use of saccharin, aspartame, potassium acesulfame, sucralose, neotame, advantame, stevia and its derivatives in food and beverages to impart a sweet taste might initially help reduce body weight, but this process does not last long.
On the contrary, regular consumption of such products eventually leads to weight gain. As a result, the risk of developing type 2 diabetes increases in people.
Because artificial sweeteners merely serve to "deceive" the body. During this process, the receptors in the mouth and intestines sense the sweet taste and reflexively, the pancreas produces insulin in the volume it is accustomed to.
The produced insulin, even in small amounts, reduces the level of glucose in the blood and suppresses the feeling of hunger. However, because the brain does not fully perceive this, appetite increases. As a result, a process of weight gain occurs.
In turn, according to research conducted by the WHO, frequent users of such substances have a 32 percent higher likelihood of developing cardiovascular diseases (including, stroke — 19 percent, hypertension —13 percent). In turn, this factor contributes to a 10 percent increase in the risk of death.
Furthermore, artificial sweeteners that replace sugar negatively affect the intestinal microflora, leading to dysbiosis. They hinder the absorption of proteins, vitamins, and microelements into the body and weaken the immune system. They may also cause headaches, allergic reactions.