Унинг айтишича, энг кўп ҳолат Тошкент шаҳрида қайд этилган бўлиб, 29 нафар ҳайдовчи 12 жарима баллини “тўплаган”.
— Фарғона вилоятида — 8 та; — Бухоро вилоятида — 3 та ҳолат аниқланган.
Бундан ташқари, Тошкент ва Андижон вилоятларида 2 тадан, Қорақалпоғистон Республикаси, Самарқанд, Наманган, Сурхондарё ҳамда Хоразм вилоятларида 1 тадан ҳолат қайд этилган.
Навоий, Қашқадарё, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида эса ҳозирча 12 жарима балли ҳайдовчилар аниқланмаган.
Маълум қилинишича, мазкур 49 та ҳолатнинг барчаси судга юборилган.
Зойир Йўлдошевнинг таъкидлашича, ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум этилган фуқаролар қайта имтиҳон топшириши ва автомактабларда ўқиши талаб этилади. Шунингдек, назарий имтиҳон тартиби ҳам кучайтирилган.
Эндиликда ҳайдовчилар аввалгидек 20 та саволдан 18 тасига эмас, балки 50 та саволдан камида 46 тасига тўғри жавоб бериши лозим.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ўзбекистонда жарима баллари тизими доирасида 12 баллдан ошган биринчи ҳолат қайд этилгани хабар қилинганди.
Маълумот учун, 2025 йил 1 июндан бошлаб ЙПХ ходимлари томонидан расмийлаштирилган баённомалар асосида жарима баллари ҳисобланади.
Шунингдек, 1 апрелдан автоматик камералар орқали аниқланадиган айрим қоидабузарликлар — светофорнинг тақиқловчи ишорасига бўйсунмаслик, тўхташ ва тўхтаб туриш қоидаларини бузиш, қарама-қарши йўлакка чиқиш ҳамда тезлик меъёрига амал қилмаслик ҳолатлари учун ҳам жарима баллари қўлланмоқда.

According to him, the highest number of cases was recorded in Tashkent city, where 29 drivers "accumulated" 12 penalty points.
— 8 cases were detected in Fergana region; — 3 cases were detected in Bukhara region.
Additionally, 2 cases each were recorded in Tashkent and Andijan regions, and 1 case each in the Republic of Karakalpakstan, Samarkand, Namangan, Surkhandarya, and Khorezm regions.
In Navoi, Kashkadarya, Jizzakh, and Syrdarya regions, drivers with 12 penalty points have not yet been identified.
It was reported that all 49 cases have been sent to court.
According to Zoir Yoldoshev, citizens deprived of their driver's license are required to retake exams and study at driving schools. Additionally, the theoretical exam procedure has been tightened.
Now, drivers must correctly answer at least 46 out of 50 questions, rather than 18 out of 20 as before.
Let us recall that earlier it was reported that the first case of exceeding 12 points under the penalty points system in Uzbekistan had been recorded.
For reference, starting from June 1, 2025, penalty points will be calculated based on protocols issued by traffic police officers.
Furthermore, from April 1, penalty points are also applied for certain violations detected by automatic cameras, including disobeying a traffic light's prohibitory signal, violating stopping and parking rules, driving into oncoming traffic, and failing to comply with speed limits.