Арманистон Россия газ нархи ошса, Кўп томонлама хавфсизлик шартномаси ташкилоти (КХШТ) ва Евроосиё иқтисодий иттифоқидан (ЕОИИ) чиқиши мумкин. Бу ҳақда Арманистон парламенти сўзловчиси Ален Симонян маълум қилди.
У шундай вазиятнинг юзага келишига ишонмаслигини таъкидлади. “Товарлар ва газ нархи билан боғлиқ бундай гаплар янгилик эмас. Агар шундай қарор қабул қилинса, Арманистон ўз қарорини қабул қилади ва КХШТ ҳамда ЕОИИдан чиқади. Лекин менимча, иш бу даражага етиб бормайди, чунки раҳбарлар ўртасида яхши ва самарали мулоқот бўлган”, деди Симонян брифингда.
Унинг сўзларига кўра, Россия президенти Владимир Путин ва Арманистон бош вазири Никол Пашиняннинг Москвадаги учрашувини назарда тутган ва бундай масалалар одатда давлат раҳбарлари ўртасида очиқ мулоқотда муҳокама қилинишига эътибор қаратди.
У шунга ҳам қўшиб: “Биз Россияга қарши ҳеч нарса қилмаганмиз ва қилмаймиз. Лекин Арманистон манфаатларини ҳимоя қилиш давом этади”, деди.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йилда Арманистоннинг КХШТдаги иштирокини музлатилгани ва 2025 йилда тўлақонли қайтиш режаси йўқлиги маълум қилинган. Россия ва КХШТ билан келишмовчилик эса Тоғли Қорабоғдаги жанговар тўқнашувлардан кейин пайдо бўлган. Бироқ, Москва устун роль ўйнайдиган ташкилот фақат “ҳавотир” ва “таъзия” билдириш билан чекланган.

In the last three days, four citizens of Uzbekistan have died in Turkey.
It has been reported that four citizens of Uzbekistan have died in Turkey over the past three days. The Consulate General of Uzbekistan in Istanbul announced this.
According to the information, on June 11, as a result of a traffic accident on the Northern Marmara Highway in Istanbul, a 31-year-old citizen of Uzbekistan, his spouse, a citizen of Turkey, and their two-month-old child lost their lives.
Additionally, on June 12, in another traffic accident in the Tuzla district, a 23-year-old citizen of Uzbekistan died from severe injuries.
On June 13, at one of the hospitals in Istanbul, a 58-year-old female citizen of Uzbekistan, who had been battling cancer for a long time, passed away.
The Consulate General expressed condolences to the family members and loved ones of the deceased. It was noted that, in cooperation with the Migration Agency, necessary consular and legal assistance is being provided regarding the repatriation of the bodies to Uzbekistan and other organizational matters.