NASA раҳбари Жаред Айзекманнинг маълум қилишича, SR-1 Freedom миссияси Марсга ядровий куч қурилмасига эга коинот кемасини юбориш билан боғлиқ.
Аппарат учирилганидан бир йил ўтгач, Марсга етиб боради ва сайёрани чуқурроқ ўрганиш учун вертолётларни етказиб беради.
Айзекман вертолётлар сони ва техник хусусиятлари бўйича тафсилотларни ошкор қилмаган. Шу билан бирга, “Ingenuity” вертолёти 2021–2024 йилларда Perseverance ровери билан бирга Марсни ўрганган. Ваҳоланки, вазни тахминан 1,8 кг бўлган вертолёт 72 парвоз амалга оширган ва кутилганидан юқори натижалар кўрсатган.
NASA мутахассислари 2024 йил январида вертолётнинг шикастланганини билдирган, аммо унинг илмий тадқиқотлар учун самарадорлиги юқори бўлганини таъкидлаган. Янги миссияда вертолётлар Марснинг 3D хариталарини яратиш ва ровер етиб бора олмайдиган ҳудудларни ўрганишда ишлатилади.

NASA will send new robot helicopters like "Ingenuity" to Mars.
According to NASA Administrator Jared Isaacman, the SR-1 Freedom mission is related to sending a nuclear-powered spacecraft to Mars.
The spacecraft will reach Mars a year after launch and will deliver helicopters for a deeper study of the planet.
Isaacman did not disclose details regarding the number and technical specifications of the helicopters. At the same time, the "Ingenuity" helicopter explored Mars alongside the Perseverance rover from 2021 to 2024. Despite weighing approximately 1.8 kg, the helicopter completed 72 flights and demonstrated results exceeding expectations.
NASA specialists announced the helicopter's damage in January 2024, but emphasized its high effectiveness for scientific research. In the new mission, helicopters will be used to create 3D maps of Mars and to explore areas inaccessible to the rover.
Image of 'The reed beds along the Amu Darya are being burned in a planned manner.'
The reed beds along the Amu Darya are being burned in a planned manner.
Image of 'In Uzbekistan, an emergency notification system through mosques has been implemented.'
In Uzbekistan, an emergency notification system through mosques has been implemented.
Image of 'In Istanbul, 14 well-known individuals were detained in connection with the case of psychotropic substances.'
In Istanbul, 14 well-known individuals were detained in connection with the case of psychotropic substances.