Қашқадарё вилояти Ички ишлар бошқармаси хабар беришича, Қарши шаҳрида яшовчи 26 ёшли Р.Ж.га нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 228-моддаси (ҳужжатларни қалбакилаштириш ва фойдаланиш) билан қидирув эълон қилинган.
Қидирувдаги эркак яшириниш учун ташқи кўринишини ўзгартириб, аёллар кийимини кийган. У патруль-пост ходимларида шубҳа уйғотиб, текширув жараёнида шахси аниқланди ва қидирувда экани маълум бўлди. Ҳозирда Р.Ж. вақтинча сақлаш ҳибсхонасига жойлаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Андижон вилоятида юзини бурқа билан тўсиб юрган эркак ҳам қўлга олинган ва жавобгарликка тортилибди.

A man was apprehended in women's clothing during a search in Kashkadarya.
It was determined that a 26-year-old man wanted for questioning in Kashkadarya was wearing women's clothing to avoid capture.
Image of 'A man was apprehended in women's clothing during a search in Kashkadarya.'
According to the Kashkadarya Regional Department of Internal Affairs, a search has been announced for R.J., a 26-year-old resident of Karshi city, under Article 168 (fraud) and Article 228 (forgery and use of documents) of the Criminal Code.
To hide, the man in the search changed his appearance and wore women's clothing. He aroused the suspicion of patrol officers, and during the inspection process, his identity was established and it was discovered he was wanted. Currently, R.J. has been placed in a temporary detention facility.
We remind you that earlier, a man who covered his face with a burqa in Andijan region was also detained and held accountable.