Эрон дунёдаги барча хом нефтнинг бешдан бир қисми ўтадиган энг муҳим энергетика йўлаги — Ҳўрмуз бўғозини миналаштиришни бошлади. Бу ҳақда АҚШ разведкаси маълумотларидан хабардор манбаларга таяниб, Zamon.uz маълум қилди.
Манбалар миналаштириш ишлари ҳали кенг кўламли эмаслигини, сўнгги кунларда бир неча ўнлаб миналар ўрнатилганини билдирди. Бироқ Эрон мина қўйишга мўлжалланган кичик кемаларининг 80–90 фоизини сақлаб қолгани сабабли бўғозга юзлаб миналар ўрнатиши мумкин.
Ҳозирда Эрон Ислом инқилоби қўриқчилари корпуси ва денгиз кучлари бўғозни назорат қилмоқда. Улар мина ташувчи кичик кемалар, портловчи модда ортилган қайиқлар ва қирғоқдан учириладиган ракета тизимлари орқали мураккаб ҳужум тизимини яратиш имкониятига эга.
Мазкур маълумотларга Трамп муносабат билдириб бўғозга бир дона мина қўйилган бўлса ҳам уни олиб ташланишини талаб қилди.
Қўшма Штатлар президенти миналар қўйилган бўлса-ю, олиб ташланмаса, Эрон “илгари ҳеч қачон кўрилмаган” оқибатлар билан рўбарў бўлишини айтди. Шундан сўнг АҚШ мудофаа вазири Пит Ҳегсет Ҳўрмуз бўғозидаги ҳаракатсиз мина қўювчи кемалар нишонга олинаётганини айтди.
“Биз террористларнинг Ҳўрмуз бўғозини гаровга олишига йўл қўймаймиз”, — дея қўшимча қилган Ҳегсет.
Шу билан бирга, АҚШ Марказий қўмондонлиги Ҳўрмуз бўғози яқинида Эроннинг бир нечта ҳарбий кемаларини, жумладан, мина ўрнатувчи 16 та кемасини йўқ қилганини эълон қилди.
Эрон Ислом инқилоби қўриқчилари корпуси аввалроқ бўғоздан ўтаётган ҳар қандай кема ҳужумга учрашидан огоҳлантирган. Уруш бошланганидан бери бўғоз кемалар ҳаракатланиши учун амалда ёпиб қўйилган.
“Ҳормуз бўғози хавфсиз бўлиб қолади. У ерда ҳарбий-денгиз кучларимизнинг кемалари кўп. Бизда миналарни текширадиган дунёдаги энг яхши ускуналарга эгамиз”, деган эди Трамп 9 март кунги матбуот анжуманида.
CNN хабарига кўра, ҳозирда Форс кўрфазида ҳар куни қазиб олинадиган салкам 15 миллион баррель хом нефть ва яна 4,5 миллион баррель ёнилғи қолиб кетган. Ироқ ва Кувайт каби нефть ишлаб чиқарувчи давлатлар учун маҳсулотни экспорт қилишда Ҳўрмуз бўғозидан бошқа муқобил йўл йўқ.
Йирик иқтисодиётга эга G7 давлатлари танқисликни қоплаш учун захиралардан кўпроқ нефть чиқариши мумкинлигига ишора қилди.
Сув йўли орқали нефть ташиш имконияти борасидаги ноаниқлик хом нефть бозорида кескин тебранишларга сабаб бўлмоқда. Бир баррель нефть нархи кетма-кет сакрашлар натижасида 90 доллардан юқори ва 80 доллардан паст кўрсаткичлар орасида ўйнаб турди.
Халқаро энергетика агентлиги эса Яқин Шарқ можароси фонида бозорни барқарорлаштириш учун захиралардан энг катта миқдорда нефтни бўшатишни таклиф қилди

Iran has begun mining the Strait of Hormuz, the most important energy corridor through which one-fifth of the world's crude oil passes. Zamon.uz reported this, citing sources familiar with U.S. intelligence information.
The sources indicated that the mining operations are not yet on a large scale, with several dozen mines deployed in recent days. However, since Iran has preserved 80–90 percent of its small boats intended for laying mines, it is capable of deploying hundreds of mines in the strait.
Currently, Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps and naval forces control the strait. They have the capability to create a complex attack system using small mine-laying boats, boats loaded with explosives, and coastal missile systems.
In response to this information, Trump demanded that if even a single mine is laid in the strait, it must be removed.
The U.S. president said that if mines are laid and not removed, Iran will face consequences "unlike any seen before." Subsequently, U.S. Secretary of Defense Pete Hagerty stated that stationary mine-laying vessels in the Strait of Hormuz are being targeted.
"We will not allow terrorists to take the Strait of Hormuz hostage," Hagerty added.
At the same time, the U.S. Central Command announced that it has eliminated several Iranian military vessels near the Strait of Hormuz, including 16 mine-laying boats.
The Islamic Revolutionary Guard Corps of Iran had previously warned that any vessel passing through the strait could come under attack. Since the start of the war, the strait has been effectively closed for vessel traffic.
"The Strait of Hormuz will remain safe. There are many vessels of our naval forces there. We have the best equipment in the world for detecting mines," Trump said at the press conference on March 9.
According to CNN, approximately 15 million barrels of crude oil extracted daily in the Persian Gulf and an additional 4.5 million barrels of fuel remain stranded. For oil-producing countries like Iraq and Kuwait, there is no viable alternative route to export their products other than the Strait of Hormuz.
G7 countries with large economies hinted at the possibility of releasing more oil from reserves to cover the shortfall.
Uncertainty regarding the ability to transport oil by sea is causing sharp fluctuations in the crude oil market. The price of a barrel of oil has been oscillating between indicators above $90 and below $80 as a result of consecutive jumps.
The International Energy Agency, against the backdrop of the Middle East conflict, proposed releasing the largest volume of oil from reserves to stabilize the market.