Хусусан, ўзини ўзи банд қилган ёшларга гаровсиз 20 миллион сўмгача, тадбиркорлик кўникмасига эга бўлиб, ўз бизнесини бошлаётганларга 300 миллион сўмгача, фаолиятини кенгайтирмоқчи бўлган ёш тадбиркорларга 2 миллиард сўмгача, камида 5 та битирувчини ишга олган тадбиркорларга эса 10 миллиард сўмгача кредит берилади.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги билан биргаликда “Менинг биринчи касбим” дастурини бошлаш топширилди. Бунда стажировка дастури асосида олийгоҳ битирувчилари ўртасида танлов ўтказиб, уларга ойига 2 миллион сўмгача стипендия тўлаш йўлга қўйилади.
Тадбиркорликни энди бошлаётган ёшларнинг 30 фоизи бизнес кўникмаси етишмагани учун қийинчиликка учраётгани қайд этилди.
Шу боис, ҳар бир ҳудудда тадбиркорликка ўқитиш, ғояни бизнесга айлантириш, бухгалтерия, банк, маркетинг, ички ва ташқи бозорларга чиқиш билан боғлиқ комплекс хизматларни кўрсатадиган “Ёшлар бизнес инкубатори” ишга туширилади.
Мутасаддиларга ёшлар учун қулай жойларни белгилаб, бу йил Қорақалпоғистон, Жиззах, Наманган, Сурхондарё, Хоразм ва Тошкент шаҳрида, келгуси йилда қолган ҳудудларда бундай марказларни ташкил қилиш топширилди.

In particular, loans of up to 20 million soums without collateral for self-employed youth, up to 300 million soums for those starting their own business with entrepreneurial skills, up to 2 billion soums for young entrepreneurs looking to expand their activities, and up to 10 billion soums for entrepreneurs who have hired at least 5 graduates will be provided.
In collaboration with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the launch of the "My First Profession" program has been assigned. Within this framework, a competition will be held among university graduates based on an internship program, and they will be provided with a scholarship of up to 2 million soums per month.
It was noted that 30 percent of young people starting entrepreneurship face difficulties due to a lack of business skills.
Therefore, a "Youth Business Incubator" will be launched in each region, providing a comprehensive range of services related to entrepreneurship training, turning ideas into business, accounting, banking, marketing, and accessing domestic and foreign markets.
Officials have been tasked with identifying convenient locations for youth and organizing such centers this year in Karakalpakstan, Jizzakh, Namangan, Surkhandarya, Khorezm, and Tashkent City, and in the remaining regions next year.