Гуруҳнинг маълум қилишича, 15 февраль куни тахминан соат 18:00 да Қундуз шаҳри 1-полиция ҳудудидаги Чаҳардара йўлида “Толибон” ҳарбий машинасига ҳужум қилинган. Натижада икки нафар “Толибон” аъзоси ҳалок бўлган, яна бири яраланган.
16 февраль куни соат 19:00 атрофида эса Қундуз шаҳри Бала Ҳисор майдонида жойлашган назорат пунктига зарба берилгани айтилмоқда. Ушбу ҳужумда яна икки нафар “Толибон” аъзоси ўлдирилган, икки киши яраланган.
Эслатиб ўтамиз, 13 февраль куни Бадаҳшон вилоятининг Баҳорак туманидаги кузатув минорасига уюштирилган ҳужум оқибатида 2 киши ҳалок бўлган эди.

In Afghanistan, 4 people were killed in a shooting against the "Taliban".
In Afghanistan, fighters of the "Afghanistan Freedom Front" carried out two consecutive attacks against the "Taliban" on February 15-16.
Image of 'In Afghanistan, 4 people were killed in a shooting against the "Taliban".'
According to the group's report, on February 15, around 18:00, an attack was carried out on a Taliban military vehicle on the Chahardara road in the 1st police district of Kunduz city. As a result, two Taliban members were killed and another was wounded.
It is also reported that on February 16, around 19:00, a strike was carried out on a checkpoint located in the Bala Hisar square of Kunduz city. In this attack, two more Taliban members were killed and two people were wounded.
We remind you that on February 13, two people were killed as a result of an organized attack on an observation tower in the Baharak district of Badakhshan province.