Оҳангаронда 30 млн долларлик “Premier” корхонаси ишга тушади
Тўлиқ қувватга чиққанидан сўнг 87 млн долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулот ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев Оҳангарон туманига ташрифи давомида “Premier” маиший техника ишлаб чиқариш корхонаси фаолияти билан танишди.
Лойиҳа Бирлашган Араб Амирликларининг Fajr Al Mustaqbal General Trading компанияси билан ҳамкорликда 10 гектар майдонда амалга оширилмоқда. Унинг умумий қиймати 30 миллион долларни ташкил этади. Ҳозирга қадар қурилиш ишлари 95 фоизга бажарилиб, 11,3 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилган.
Корхона маҳсулотлари Озарбайжон, Қозоғистон, Тожикистон, Россия, Қирғиз Республикаси ва Афғонистонга экспорт қилиниши режалаштирилган. Айтилишича, бундай корхоналар Ўзбекистонда иккита, Марказий Осиёда эса тўртта бўлиб, мазкур лойиҳа ишлаб чиқариш ҳажми бўйича иккинчи ўринда туради.
Ташриф чоғида давлат раҳбари иш жараёнлари ва маҳсулот сифати билан танишди. Шу ернинг ўзида корхонанинг 2026–2027 йилларга мўлжалланган ривожланиш дастури тақдимоти ўтказилди ҳамда электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи корхоналар кўргазмаси намойиш этилди.
'НАТО Арктикага ўн минглаб ҳарбий юборишни режалаштирмоқда'ning rasmi
Дунё 12.02.2026 15:23
НАТО Арктикага ўн минглаб ҳарбий юборишни режалаштирмоқда
Альянс “Арктика қўриқчиси” (Arctic Sentry) миссияси доирасида Гренландия ва Норвегияда кенг кўламли машқлар ўтказади.
'Португалия Ички ишлар вазири довул ортидан истеъфога чиқди'ning rasmi
Дунё 11.02.2026 15:08
Португалия Ички ишлар вазири довул ортидан истеъфога чиқди
Португалия Ички ишлар вазири Мария Лусия Амарал лавозимидан истеъфо берди.
'Лавров МДҲда рус тилини фаол тарғиб қилишга ваъда берди'ning rasmi
Дунё 11.02.2026 15:03
Лавров МДҲда рус тилини фаол тарғиб қилишга ваъда берди
Бу ҳақда у 11 февраль куни Давлат думасидаги ҳукумат соатида сўз юритди.
'Истанбулдаги черковга ҳужум бўйича уч шахсга икки марта умрбод қамоқ жазоси берилди'ning rasmi
Дунё 11.02.2026 12:13
Истанбулдаги черковга ҳужум бўйича уч шахсга икки марта умрбод қамоқ жазоси берилди
Истанбул оғир жиноятлар суди Сариер туманидаги Санта-Мария католик черковига уюштирилган террор ҳужуми бўйича икки тожикистонлик ва бир россияликни ҳар бири учун икки марта умрбод қамоқ ҳамда қўшимча 143 йил қамоқ жазосига ҳукм қилди.
'Шавкат Мирзиёев Қаллибек Камолов вафоти муносабати билан ҳамдардлик билдирди'ning rasmi
Дунё 11.02.2026 11:31
Шавкат Мирзиёев Қаллибек Камолов вафоти муносабати билан ҳамдардлик билдирди
Шавкат Мирзиёев атоқли давлат ва жамоат арбоби, меҳнат фахрийси Қаллибек Камоловнинг вафоти муносабати билан ҳамдардлик билдирди.

After reaching full capacity, the production of import-substituting products worth $87 million is planned.
Shavkat Mirziyoyev became acquainted with the activities of the "Premier" household appliance manufacturing enterprise during his visit to the Ohangaron district.
The project is being implemented on an area of 10 hectares in cooperation with the UAE's Fajr Al Mustaqbal General Trading company. Its total value is $30 million. To date, construction work has been completed by 95%, and $11.3 million in investment has been utilized.
The enterprise's products are planned to be exported to Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan, Russia, the Kyrgyz Republic, and Afghanistan. It is noted that there are two such enterprises in Uzbekistan and four in Central Asia, and this project ranks second in terms of production volume.
During the visit, the head of state familiarized himself with the work processes and product quality. Right on the spot, a presentation of the enterprise's development program for 2026–2027 was held, and an exhibition of enterprises manufacturing electrical products was displayed.