Давлат раҳбарига кўра, у Кордова департаментига учиб бораётган пайтда эҳтимолий ҳужумдан қочиб қутулган.
“El Tiempo” нашрининг ёзишича, ҳужум президент вертолёти Кариб денгизи соҳилига қўниши режалаштирилган вақтда амалга оширилиши мумкин эди. Петронинг айтишича, хавф сабабли вертолёт белгиланган жойга қўна олмаган.
“Тан олишим керак, ўша пайтда суиқасддан қочиб юргандим, шунинг учун вақтида етиб бора олмадим. Белгиланган жойга қўна олмадик. Ҳатто қўниш чироқларини ҳам ёқишмади”, деган президент.
Аввалроқ Оқ уйда Густаво Петро ва АҚШ Президенти Дональд Трамп ўртасида учрашув бўлиб ўтгани, ундан сўнг икки давлат муносабатлари юмшагани ҳақида хабарлар тарқалган эди. Петро учрашувни 10 баллдан 9 баллга баҳолаган.

Colombian President Gustavo Petro announced that a plan to carry out an assassination attempt against him had been identified and thwarted.
According to the head of state, he likely escaped an attack while flying to the Cordoba department.
According to the publication "El Tiempo," the attack could have been carried out at the time the presidential helicopter was scheduled to land on the Caribbean coast. According to Petro, the helicopter could not land at the designated location due to the danger.
"I must admit, at that moment I was fleeing from an assassination attempt, which is why I couldn't arrive on time. We couldn't land at the designated spot. We didn't even turn on the landing lights," said the president.
Earlier, reports had circulated about a meeting between Gustavo Petro and U.S. President Donald Trump at the White House, after which relations between the two countries softened. Petro rated the meeting 9 out of 10.