Қарорга мувофиқ, 2027-йилдан сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкалари ҳамда субсидиялар суғориладиган ер майдонларининг сув билан таъминланганлик даражасига қараб белгиланади. Сув билан барқарор таъминланмаган ҳудудларда сув тежовчи технологиялар жорий этилганда субсидиялар 1,25 оширувчи коэффитсиент билан ҳисобланади.
Сув билан барқарор таъминланган ҳудудларда эса бундай технологиялар жорий этилмаса, солиқ ставкаси икки баробар оширилади.
Шунингдек, 2027-йилдан шоли етиштириладиган майдонлар ҳамда балиқчилик хўжаликларида “ақлли” сув ўлчаш ва ҳисоблаш воситаларини ўрнатиш мажбурий этилади. Ушбу қурилмалар ўрнатилмаган тақдирда сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси икки баробарга оширилади.
Бундан ташқари, 2026-йил 1-октябрдан сув тежовчи технологияларни жорий қилишда насос ва филтр қурилмалари ҚР-кодли махсус ёрлиқ билан ишлаб чиқарилиши ҳамда ГПС-трекер ўрнатилиши белгиланди.
Сув тежовчи технологияларни ўз маблағлари ҳисобидан жорий қиладиган ташаббускорларга субсидияларни икки босқичда — 50 фоизи олдиндан, қолган қисми технологиялар ишга туширилгандан сўнг ажратиш тартиби жорий этилади.

The procedure for implementing heavy technologies will be changed.
The President's new decree established new procedures aimed at increasing the efficiency of water resource use in agriculture, encouraging the introduction of water-saving technologies, and strengthening control.
According to the resolution, starting from 2027, tax rates and subsidies for water resource use will be determined based on the level of water supply to irrigated land areas. In areas with unstable water supply, subsidies will be calculated with a 1.25 increasing coefficient when water-saving technologies are implemented.
In areas with stable water supply, if such technologies are not implemented, the tax rate will be doubled.
Furthermore, starting from 2027, the installation of "smart" water measurement and calculation devices will become mandatory in rice cultivation areas and fish farms. If these devices are not installed, the tax rate for water resource use will be doubled.
In addition, from October 1, 2026, it has been established that pump and filter installations for implementing water-saving technologies must be produced with a special QR-coded subsidy, and a GPS-tracker must be installed.
For initiators implementing water-saving technologies using their own funds, a procedure for allocating subsidies in two stages — 50 percent in advance, and the remaining part after the technologies are launched — will be introduced.