Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 5-7 даража илиқ, кундузи 16-18 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикасидаҳаво ўзгарувчан бўлади, куннинг иккинчи ярмида баъзи жойларда ёмғир ёғади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечга томон баъзи жойларда ёмғир ёғади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечга томон баъзи жойларда ёмғир ёғади. 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 5-10 даража илиқ, кундузи 15-20 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин.
Ҳарорат кечаси 4-9 даража илиқ, кундузи 13-18 даража илиқ бўлади. Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат Қашқадарё вилоятида кечга томон баъзи жойларда ёмғир ёғади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин.
Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 7-12 даража илиқ, кундузи 17-22 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 10-15 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларидаҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Қор кўчиши хавфи бор. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 2-7 даража совуқ, кундузи 3-8 даража илиқ бўлади. 3 февралда республиканинг тоғли ҳудудларида қор кўчиши хавфи бор.

According to forecasts, in Tashkent city the weather will be changeable, precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 5-7 degrees above zero, during the day 16-18 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan the weather will be changeable, in the second half of the day rain will fall in some places. Fog is possible in some areas. The easterly wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 8-13 degrees above zero.
In Khorezm region the weather will be changeable, towards evening rain will fall in some places. Fog is possible in some areas. The easterly wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 8-13 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions the weather will be changeable, towards evening rain will fall in some places. The wind will blow at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 5-10 degrees above zero, during the day 15-20 degrees above zero.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, Samarkand regions the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some areas. The easterly wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s.
The temperature at night will be 4-9 degrees above zero, during the day 13-18 degrees above zero. In Kashkadarya and Surkhandarya regions the weather will be changeable, precipitation is not expected, except in Kashkadarya region where towards evening rain will fall in some places. Fog is possible in some areas.
The easterly wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 7-12 degrees above zero, during the day 17-22 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, Fergana regions the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible. The easterly wind will change direction and blow from the west at 5-10 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 10-15 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some areas. There is a risk of avalanches. The easterly wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees below zero, during the day 3-8 degrees above zero. On February 3, there is a risk of avalanches in the mountainous areas of the Republic.
Interesting 03.02.2026 14:21
Interesting 03.02.2026 02:51
Image of 'The population density in Uzbekistan has increased again.'
Interesting 02.02.2026 12:43
The population density in Uzbekistan has increased again.
As of January 1, 2026, an average of 85.2 people per square kilometer corresponds to the population in Uzbekistan.
Image of 'In 2025, nearly 19 thousand people were deprived of their liberty in Uzbekistan.'
Interesting 02.02.2026 04:08
In 2025, nearly 19 thousand people were deprived of their liberty in Uzbekistan.
During the year, the courts reviewed over 63 thousand criminal cases, and 63,340 individuals were convicted.