Олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг тўртинчи йиғилиши якуни бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғон Қўшма баёнот ҳамда кенг қамровли стратегик шериклик доирасидаги ҳамкорлик механизмлари тўғрисидаги қарорни имзолади.
Шунингдек, икки давлат ўртасида кўп қиррали ҳамкорликни қамраб олган икки томонлама ҳужжатлар тўплами қабул қилинди.
Улар соғлиқни сақлаш, таълим ва ҳарбий тиббиёт, иқтисодий ва молиявий ҳамкорлик, кончилик саноати, халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш, махсус иқтисодий зоналар, ядро хавфсизлиги ва радиацион ҳимоя, миграция соҳаларига оид келишувларни ўз ичига олади.
Бундан ташқари, дин ишлари, ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2026–2027 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури, маданият соҳасидаги қўшма режа, шунингдек, таълим ва енгил саноат йўналишларидаги баённомалар ҳам имзоланди.

A number of important agreements were signed between Uzbekistan and Turkey.
At the conclusion of the high-level talks in Ankara, documents were adopted to strengthen multifaceted partnership.
Image of 'A number of important agreements were signed between Uzbekistan and Turkey.'
Following the conclusion of the fourth meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdoğan signed a Joint Statement and a Decision on cooperation mechanisms within the framework of comprehensive strategic partnership.
Furthermore, a package of bilateral documents covering multifaceted cooperation between the two countries was adopted.
They include agreements in the fields of healthcare, education and military medicine, economic and financial cooperation, the mining industry, development of international transport corridors, special economic zones, nuclear safety and radiation protection, and migration.
In addition, a cooperation program for 2026–2027 between the ministries of religious affairs and foreign affairs, a joint plan in the cultural sphere, as well as declarations in the fields of education and light industry were signed.