Аҳолини ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш ишларининг бориши кўриб чиқилди
Шавкат Мирзиёевга аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш ишларининг бориши юзасидан ахборот берилди
'Аҳолини ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш ишларининг бориши кўриб чиқилди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёевга аҳолини ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш тадбирларини ташкил этиш ҳамда ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан ахборот берилди.
Ушбу тадбир мамлакатимизда демографик жараёнлар, меҳнат ресурслари, ижтимоий инфратузилма ва ҳудудий ривожланишни илмий асосда режалаштиришда муҳим аҳамият касб этади. Рўйхатга олиш жараёнлари халқаро стандартлар асосида, замонавий рақамли ечимлардан фойдаланган ҳолда амалга оширилмоқда.
Рўйхатга олиш жорий йилнинг 15 январидан 28 февралигача икки босқичда ўтказилмоқда. 15-31 январь кунлари давом этадиган биринчи босқичда фуқаролар махсус ахборот тизими орқали онлайн рўйхатдан ўтишлари мумкин. Иккинчи босқичда эса 4-28 февраль кунлари “маҳалла еттилиги” ходимлари томонидан уйма-уй юриб, саволномалар планшет қурилмалари орқали тўлдирилади.
Аҳолини рўйхатга олиш жараёнлари census.stat.uz порталида амалга оширилиб, OneID тизими орқали идентификация қилиниши белгиланган. Барча маълумотлар геоахборот тизими асосида мониторинг қилинмоқда. Шу мақсадда республика бўйича 7,6 миллиондан ортиқ хонадон ва турар жойларнинг геоманзиллари шакллантирилди, жараёнларни реал вақт режимида кузатиб бориш имконини берувчи махсус мониторинг дашбордлари ишлаб чиқилди.
Фуқаролар томонидан тақдим этиладиган барча маълумотлар қонунчилик талабларига мувофиқ ҳимоя қилинади, шахсий маълумотлар махфий сақланади ва фақат статистик мақсадларда қўлланилади.
Рўйхатга олиш тадбирларини юқори савияда ўтказиш учун 14 та ҳудудий ва 208 та туман ва шаҳар штаблари ташкил этилди. 60 минг нафарга яқин рўйхатга олувчи ходимлар тайёрланди. Жумладан, 54 минг нафар “маҳалла еттилиги” вакиллари, 2,6 минг захира ходимлар ҳамда 4 минг нафар ҳудудий штаб аъзолари жараёнга жалб этилди. Шунингдек, вазирлик ва идоралардан 480 нафар тренер, олий таълим муассасаларидан 3200 нафар волонтёр ўқувдан ўтказилди.
Аҳолини хабардор қилиш ва тарғибот ишларига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жумладан, 110 та тарғибот видеоролиги, 600 та телевизион лавҳа тайёрланди, ижтимоий тармоқда 6,3 мингта, аҳоли гавжум жойлар ва жамоат транспортларида 23 мингдан зиёд ахборот материаллари жойлаштирилди.
Қайд этилганидек, бугунги кунга қадар махсус портал орқали 2,48 миллион хонадон ҳамда 31 мингта фермер хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги корхоналари рўйхатга олинди.
Давлатимиз раҳбари аҳоли ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олиш тадбирларини сифатли ўтказиш, маълумотларнинг ишончлилигини таъминлаш ва улардан қарор қабул қилиш жараёнларида кенг фойдаланиш муҳимлигини таъкидлади.
'Элчиларга янги вазифалар қўйилди'ning rasmi
Сиёсат 15.01.2026 13:05
Элчиларга янги вазифалар қўйилди
Фуқароларни хорижда юқори даромадли иш ўринлари билан таъминлаш устувор вазифа этиб белгиланди.
'Туризм ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бўйича янги лойиҳалар тақдим этилди'ning rasmi
Сиёсат 15.01.2026 04:28
Туризм ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бўйича янги лойиҳалар тақдим этилди
Президент Шавкат Мирзиёев туризм, транспорт ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантиришга қаратилган қатор йирик қурилиш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
'Кўп хонадонли уйларни бошқаришда кластер тизими жорий этилади'ning rasmi
Сиёсат 15.01.2026 04:16
Кўп хонадонли уйларни бошқаришда кластер тизими жорий этилади
Президент Шавкат Мирзиёев кўп хонадонли уй-жой фондини бошқариш тизимини такомиллаштиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
'Президент Махсус операциялар кучларининг янги полигонида машғулотларни кузатди'ning rasmi
Сиёсат 13.01.2026 14:07
Президент Махсус операциялар кучларининг янги полигонида машғулотларни кузатди
Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятида ташкил этилган Махсус операциялар кучлари полигони фаолияти билан танишиб, бўлинмаларнинг жанговар тайёргарлигини юқори баҳолади.
'Ўзбекистон Мудофаа доктринаси қайта кўриб чиқилади'ning rasmi
Сиёсат 13.01.2026 11:58
Ўзбекистон Мудофаа доктринаси қайта кўриб чиқилади
Шавкат Мирзиёев Хавфсизлик кенгаши йиғилишида замонавий таҳдидлар шароитида амалдаги Мудофаа доктринаси ва Миллий хавфсизлик концепциясини янгилаш зарурлигини маълум қилди.
'Алишер Қодиров Соловёв баёнотларига муносабат билдирди'ning rasmi
Сиёсат 12.01.2026 14:50
Алишер Қодиров Соловёв баёнотларига муносабат билдирди
“Миллий тикланиш” партияси раҳбари россиялик телебошловчининг Марказий Осиёни Россиянинг “таъсир зонаси” сифатида талқин қилган чиқишларини кескин танқид қилди.

President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the ongoing work regarding the organization and conduct of measures for the registration of the population and agriculture.
This measure is of great importance for the scientifically based planning of demographic processes, labor resources, social infrastructure, and territorial development in our country. The registration processes are being carried out based on international standards, utilizing modern digital solutions.
The registration is being conducted in two stages from January 15 to February 28 of the current year. During the first stage, lasting from January 15 to 31, citizens can register online through a special information system. In the second stage, from February 4 to 28, "mahalla seven" employees will go door-to-door to fill out questionnaires using tablet devices.
The population registration processes are being carried out on the census.stat.uz portal, with identification planned through the OneID system. All data is being monitored based on a geoinformation system. For this purpose, geolocations for over 7.6 million households and residences across the republic have been formed, and special monitoring dashboards have been developed, allowing for real-time tracking of the processes.
All information provided by citizens is protected in accordance with legal requirements, personal data is kept confidential and used solely for statistical purposes.
To conduct the registration measures at a high level, 14 regional and 208 district and city headquarters have been established. Nearly 60,000 registrars have been trained. This includes 54,000 representatives of the "mahalla seven," 2,600 reserve personnel, and 4,000 members of regional headquarters involved in the process. Furthermore, 480 trainers from ministries and agencies, and 3,200 volunteers from higher education institutions have undergone training.
Special attention is also being paid to public awareness and outreach work. In particular, 110 promotional videos and 600 television banners have been prepared, with 6.3 thousand information materials placed on social networks and over 23 thousand in crowded public places and on public transport.
As noted, to date, 2.48 million households and 31 thousand farms and agricultural enterprises have been registered through the special portal.
The head of our state emphasized the importance of conducting the population and agricultural registration measures with high quality, ensuring the reliability of the data, and widely utilizing it in decision-making processes.