Испания жанубида икки тезюрар поезд тўқнашиб кетди
Испаниянинг Кордова вилоятида юз берган йирик темирйўл ҳалокати оқибатида камида 21 киши вафот этди, қарийб 100 нафар йўловчи турли даражада жароҳат олди.
“Reaturs” хабарига кўра, фожиа 18 январь куни Испаниянинг жанубида, Кордова вилоятидаги Адамус шаҳри яқинида содир бўлган. Маълум қилинишича, тезюрар поездлардан бири рельсдан чиқиб, қарши йўналишга ўтиб кетган ва иккинчи поезд билан тўқнашган. Ҳодиса натижасида ҳар икки поезд рельсдан чиққан, улардан бири эса баландликдан ағдарилиб кетган.
Полиция маълумотларига кўра, ҳалок бўлганлар сони камида 21 нафарни ташкил этмоқда, 100 га яқин йўловчи жароҳат олган, улардан 25 нафари оғир аҳволда. Барча жабрланувчилар Андалусиядаги тиббий муассасаларга етказилган.
Ҳалокат маҳаллий вақт билан соат 18:40 атрофида, Кордовадан Мадридга йўл олган Ирё хусусий операторига тегишли поезд жўнаб кетганидан кўп ўтмай содир бўлган. Иккинчи поезд — Renfe компаниясига қарашли Алвиа — Мадриддан Уэлвага ҳаракатланаётган бўлиб, тўқнашув вақтида унинг тезлиги тахминан 200 км/соатни ташкил этган.
Ҳодисанинг сабаблари ҳозирча аниқланмаган. Испания транспорт вазири Оскар Пуэнте тўғри йўл участкасидан чиқиб кетиш ҳолати жиддий саволлар уйғотаётганини билдирган. Ҳолат бўйича темирйўл инфратузилмаси оператори Адиф томонидан тергов олиб борилмоқда.
Фожиа жойига қутқарув хизматлари ва ҳарбий бўлинмалар жалб этилган. Испания бош вазири Педро Санчес барча режалаштирилган тадбирларини бекор қилиб, вазиятни шахсан назоратга олган. Қироллик оиласи ҳалок бўлганлар яқинларига ҳамдардлик билдирди.
'Чорвоқдаги Sea Breeze курорти лойиҳаси бўйича жамоатчилик эшитуви санаси белгиланди'ning rasmi
Дунё Бугун 11:00
Чорвоқдаги Sea Breeze курорти лойиҳаси бўйича жамоатчилик эшитуви санаси белгиланди
Бўстонлиқ туманида Sea Breeze Uzbekistan халқаро туристик маркази лойиҳасининг атроф-муҳитга таъсири бўйича жамоатчилик муҳокамаси 23 январь куни бўлиб ўтади.
Дунё Бугун 08:15
Дунё Бугун 07:48
'Европа Трампга қарши бирлашмоқда'ning rasmi
Дунё Бугун 04:18
Европа Трампга қарши бирлашмоқда
Европанинг саккизта давлати АҚШ президенти Дональд Трампнинг бож жорий этиш ва Гренландия бўйича таҳдидлари трансатлантик муносабатларни издан чиқариши мумкинлигидан огоҳлантирди.
'Дональд Трамп Эронга янги раҳбар излаш вақти келганини айтди'ning rasmi
Дунё 18.01.2026 14:45
Дональд Трамп Эронга янги раҳбар излаш вақти келганини айтди
Унинг сўзларига кўра, мамлакатнинг ҳозирги раҳбарияти Эронни оғир инқирозга олиб келган.
'Эрондаги норозилик намойишларида минглаб одамлар ҳалок бўлди'ning rasmi
Дунё 18.01.2026 13:19
Эрондаги норозилик намойишларида минглаб одамлар ҳалок бўлди
Шунингдек, намойишлар пайтида 250 та масжид ва 250 дан ортиқ таълим ҳамда илмий марказлар вайрон қилинган.

At least 21 people died and nearly 100 passengers were injured to varying degrees as a result of a major railway accident in Spain's Cordoba province.
According to "Reaturs", the tragedy occurred on January 18 near the city of Adamuz in the Cordoba province in southern Spain. It is reported that one of the high-speed trains derailed, crossed into the opposite track, and collided with a second train. As a result of the incident, both trains derailed, with one of them overturning from a height.
According to police data, the number of fatalities is at least 21, about 100 passengers were injured, 25 of them in serious condition. All victims were taken to medical institutions in Andalusia.
The accident occurred around 18:40 local time, shortly after a train belonging to the private operator Iryo departed from Cordoba to Madrid. The second train — an Alvia belonging to the Renfe company — was traveling from Madrid to Huelva, and its speed at the time of the collision was approximately 200 km/h.
The causes of the incident have not yet been determined. Spain's Minister of Transport, Óscar Puente, stated that the derailment on a straight section of track raises serious questions. An investigation into the situation is being conducted by Adif, the railway infrastructure operator.
Rescue services and military units have been mobilized to the scene of the tragedy. Spanish Prime Minister Pedro Sánchez canceled all his scheduled events and took personal control of the situation. The royal family expressed condolences to the families of the deceased.