Марказий Осиёдаги собиқ уран ҳудудлари 2030 йилгача тозаланади
MAGATE Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистондаги уран чиқиндилари мавжуд ҳудудларни тозалаш бўйича ҳамкорликни давом эттиради.
'Марказий Осиёдаги собиқ уран ҳудудлари 2030 йилгача тозаланади'ning rasmi
Халқаро атом энергетикаси агентлиги (МАГАТЕ) Марказий Осиёда собиқ СССР давридан қолган уран “мероси”ни бартараф этиш бўйича янги стратегик бош режани эълон қилди. Режа Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистондаги радиоактив ва заҳарли чиқиндилар жойлашган ҳудудларни 2030 йилгача хавфсиз тозалашни назарда тутади.
Маълум қилинишича, ҳудудлар узоқ йиллар давомида уран қазиб олиш ва қайта ишлаш оқибатида экологик ҳамда соғлиқ учун хавф туғдириб келмоқда. 2017 йилдан буён аниқланган етти устувор ҳудуддан тўрттаси тозаланган, қолганларида ишлар давом этмоқда. Энг мураккаб ҳудудлардан бирида тозалаш ишлари 2032 йилгача чўзилиши мумкин.
Янги стратегик бош режа МАГАТЕ, халқаро молия институтлари ва минтақа давлатлари ҳамкорлигида амалга оширилади ҳамда атроф-муҳит хавфсизлигини таъминлашга қаратилган.

The International Atomic Energy Agency (IAEA) has announced a new overarching strategic plan for the remediation of the uranium "legacy" left from the Soviet era in Central Asia. The plan envisages the safe cleanup of areas with radioactive and toxic waste in Uzbekistan, Kyrgyzstan, and Tajikistan by 2030.
It is reported that these areas have posed environmental and health risks for many years as a result of uranium mining and processing. Since 2017, four of the seven identified priority sites have been cleaned up, with work ongoing at the remaining sites. Remediation work at one of the most complex sites may extend until 2032.
The new overarching strategic plan will be implemented in cooperation with the IAEA, international financial institutions, and the regional countries, and is aimed at ensuring environmental safety.