Россия аввалроқ ҳам Днепр шаҳрига зарба беришда “Орешник” ракетасидан фойдаланган эди.
9 январь куни Россия Қуролли кучлари Украинанинг Львов шаҳрига “Орешник” ракетаси ёрдамида зарба берган. Бу ҳақда Россия Мудофаа вазирлиги хабар қилди.
Қайд этилишича, мазкур ҳужум 2025 йил 29 декабрь куни Россия Президенти Владимир Путиннинг Новгород вилоятидаги қароргоҳига уюштирилган ҳужумга жавоб сифатида амалга оширилган.
Львов шаҳар мэри Андрей Садовий бу шаҳарга биринчи бор шундай турдаги ракета билан зарба берилганини маълум қилган. Унинг айтишича, ракета соатига тахминан 13 минг километр тезликда баллистик траектория бўйлаб ҳаракатланган.
Шунингдек, Украина Ҳарбий-ҳаво кучлари 8 январь куни кечқурун бутун мамлакат бўйлаб ракета хавфи эълон қилинганини билдирган. Бу Москва вақти билан 9 январь соат 00:30 да Астрахан вилоятидаги Капустин Яр полигонидан баллистик ракета қўлланилиши эҳтимоли билан боғлиқ бўлган.
Львов вилояти ҳарбий маъмурияти раҳбари Максим Козицкийнинг маълум қилишича, зарба муҳим инфратузилма объектларига қаратилган бўлиши мумкин. Хусусан, “Стрый” газ кони ва газ омбори нишонга олингани тахмин қилинмоқда.
Украина Ташқи ишлар вазири Андрей Сибига эса БМТ Хавфсизлик Кенгашининг шошилинч йиғилишини чақириш, шунингдек, Украина–НАТО Кенгаши ва Европа ташкилотлари доирасида қўшма чоралар кўришга чақирган.
Эслатиб ўтамиз, Россия аввалроқ ҳам — 2024 йил 20 ноябрдан 21 ноябрга ўтар кечаси Днепр шаҳрига зарба беришда “Орешник” ракетасидан фойдаланган эди. Ўшанда Владимир Путин уни ядровий бўлмаган гипертовушли баллистик ракета деб таърифлаган.
'АҚШ расмийлари Гренландия аҳолисига бир марталик пул тўловлари амалга ошириш имкониятини муҳокама қилди'ning rasmi
Дунё 09.01.2026 17:38
АҚШ расмийлари Гренландия аҳолисига бир марталик пул тўловлари амалга ошириш имкониятини муҳокама қилди
Бу орқали улар орол аҳолисини Даниядан ажралиб чиқишга ва АҚШга қўшилишга ишонтиришни кўзламоқда.
'Россия ва Франция ўзаро асир алмашди'ning rasmi
Дунё 09.01.2026 15:09
Россия ва Франция ўзаро асир алмашди
Россияда ҳибсда бўлган француз олими Лоран Винатье Францияда қамоқда сақланган россиялик баскетболчи Даниил Касаткинга алмаштирилди.
'Афғонистонда урушдан қолган бомба портлаб кетди'ning rasmi
Дунё 09.01.2026 08:23
Афғонистонда урушдан қолган бомба портлаб кетди
Ҳодиса ортидан икки киши ҳалок бўлди.
'Венесуэла қамоқдаги мухолифат вакилларини озод қилди'ning rasmi
Дунё 09.01.2026 04:27
Венесуэла қамоқдаги мухолифат вакилларини озод қилди
Озод қилинганлар орасида беш нафар Испания фуқароси борлигини тасдиқлаган.
'Украинадаги можаро июнь охиригача тугайдими?'ning rasmi
Дунё 08.01.2026 11:39
Украинадаги можаро июнь охиригача тугайдими?
Украина президенти музокаралар янги босқичга чиққани ва уруш яқин ойлар ичида якунланиши эҳтимоли борлигини билдирди.

On January 9, the Russian Armed Forces struck the city of Lviv, Ukraine, with an "Oreshnik" missile. This was reported by the Russian Ministry of Defense.
It is noted that this attack was carried out in response to the attack on the residence of Russian President Vladimir Putin in the Novgorod region on December 29, 2025.
Lviv Mayor Andriy Sadovyi reported that this was the first time the city had been struck by such a type of missile. According to him, the missile traveled along a ballistic trajectory at a speed of approximately 13 thousand kilometers per hour.
Also, the Ukrainian Air Force reported that on the evening of January 8, a missile threat alert was declared across the entire country. This was related to the possibility of a ballistic missile launch from the Kapustin Yar range in the Astrakhan region at 00:30 Moscow time on January 9.
According to Maksym Kozytskyi, head of the Lviv Regional Military Administration, the strike may have been aimed at important infrastructure facilities. In particular, it is assumed that the "Stryi" gas field and gas storage facility were targeted.
Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha, in turn, called for an urgent meeting of the UN Security Council, as well as for joint measures within the framework of the Ukraine-NATO Council and European organizations.
We recall that Russia had previously used the "Oreshnik" missile in a strike on the city of Dnipro on the night of November 20-21, 2024. At that time, Vladimir Putin described it as a non-nuclear hypersonic ballistic missile.