Президент Янги Тошкент шаҳрининг қурилиши билан танишди
Маълум қилинишича, Янги Тошкент шаҳри қурилишига 2023 йилда тамал тоши қўйилган бўлиб, лойиҳа учун Юқори ва Ўрта Чирчиқ туманларидан 19 минг 700 гектар ер ажратилган. Концепция Британиянинг “Cросс Works” компанияси томонидан ишлаб чиқилган. Айни пайтда ҳудудда 100 дан ортиқ йирик ва ўрта лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ҳозирга келиб, янги шаҳарда қурилиш майдонлари 3 миллион квадрат метрга етган, бир қатор уй-жой массивлари ва инфратузилма объектлари якуний босқичга кирган. Биринчи босқичда 600 минг аҳоли учун замонавий шароитлар яратилиши, лойиҳа тўлиқ якунлангач эса Янги Тошкент 2 миллион аҳоли истиқомат қиладиган мегаполисга айланиши режалаштирилган.
Ҳудудда ер ости муҳандислик тармоқлари, туннель ва автотураргоҳлар, шунингдек, 10 километрлик соҳил боғи барпо этилмоқда. Президент шаҳарсозликда “яшил” тамойилларни кучайтириш, жамоат транспорти, пиёда ва велосипедчилар учун қулай муҳит яратиш бўйича топшириқлар берди.
Шунингдек, 60 дан ортиқ давлат идоралари учун маъмурий бинолар қурилиши, 2 миллиард долларлик инвестициялар асосида тижорат ва хизмат кўрсатиш объектлари барпо этилиши режалаштирилган. Қурилиш жараёнининг ўзида 10 минг киши иш билан таъминланган.
'Мирзиёевнинг АҚШга амалий ташрифи якунланди'ning rasmi
Сиёсат 20.02.2026 00:45
Мирзиёевнинг АҚШга амалий ташрифи якунланди
Ўзбекистон президенти Вашингтондаги саммитда нутқ сўзлаб, қатор учрашувлар ўтказди ва инвестиция лойиҳаларини муҳокама қилди.

The President got acquainted with the construction of the New Tashkent city.
It is reported that the foundation stone for the construction of the New Tashkent city was laid in 2023, and 19,700 hectares of land from the Yukori and O'rta Chirchiq districts have been allocated for the project. The concept was developed by the British company "Cross Works". Currently, over 100 large and medium-scale projects are being implemented in the area.
To date, construction areas in the new city have reached 3 million square meters, with a number of residential complexes and infrastructure facilities entering their final stage. The first phase envisions creating modern conditions for 600,000 residents, and upon full completion of the project, New Tashkent is planned to become a metropolis inhabited by 2 million people.
In the area, underground utility networks, tunnels and interchanges, as well as a 10-kilometer riverside park are being established. The President gave instructions to strengthen "green" principles in urban development and to create a convenient environment for public transport, pedestrians, and cyclists.
Furthermore, the construction of administrative buildings for over 60 state institutions is planned, along with the establishment of commercial and service facilities based on $2 billion in investments. The construction process itself has provided jobs for 10,000 people.
Image of 'The progress of the population and agricultural census work was reviewed.'
Politics 19.01.2026 15:04
Politics 15.01.2026 13:05
Image of 'New projects for the development of tourism and transport infrastructure were presented.'
Politics 15.01.2026 04:28
New projects for the development of tourism and transport infrastructure were presented.
President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on a series of major construction projects aimed at developing tourism, transport, and social infrastructure.