Дунё бойликларининг 75 фоизи атиги 10 фоиз аҳоли қўлида
“Жаҳон тенгсизликлари 2026” ҳисоботига кўра, дунё бойликларининг тўртдан уч қисми атиги 10 фоиз аҳолига тегишли. Мутахассисларнинг айтишича, бойлар ва камбағаллар ўртасидаги тафовут бу йил янада чуқурлашган: бор-йўғи 60 минг киши — дунё аҳолисининг 0,001 фоизи — энг камбағал аҳолининг ярмидан уч баравар кўп бойликка эгалик қилади.
Ҳисоботда энг бой 1 фоизнинг қолган 90 фоизга нисбатан анча катта молиявий устунликка эга бўлгани қайд этилди. Тадқиқотчилар бундай тафовут иқтисодий барқарорликка хавф туғдираётганини айтиб, таълим, соғлиқни сақлаш, самарали солиқ тизимлари ва қайта тақсимлаш дастурларини кучайтиришни таклиф қилмоқда.
Бойлар энг кўп яшайдиган давлатлар орасида Швейсария миллионерлари улуши бўйича биринчи ўринда туради — катта ёшли аҳолининг 16,45 фоизи камида 1 миллион долларлик активларга эга. Шунингдек, Люксембург ва Хонгконг ҳам юқори бойлик тўпланган минтақалар сифатида кўрсатилди.
Миллионерлар сони бўйича эса АҚШ етакчилик қилмоқда — 22 миллиондан ортиқ. Хитойда 6,3 миллион, Франция, Япония ва Германияда эса 2,7–2,9 миллион миллионер бор. Бироқ аҳолиси кам бўлган бой давлатларда миллионерлар улуши анча юқори.
Аксинча, Саҳрои Кабирдан жанубдаги Африка, Жанубий Осиё ва Марказий Америкада миллионерлар улуши деярли нолга тенг. Марказий Осиёда рўйхатга фақат Қозоғистон кирган.
Форбесънинг янгиланган рўйхатига кўра, дунёнинг энг бой одамлари учлигида ўзгариш кузатилди: Google асосчилари Ларри Пейж (275 млрд доллар) ва Сергей Брин (258 млрд доллар) Илон Маск (442 млрд доллар) ортидан иккинчи ва учинчи ўринларга кўтарилди. Уларнинг бойлигининг кескин ошишига Google’нинг сунъий интеллектдаги муваффақиятлари ва Нано Банана нейротармоғи сабаб бўлгани таъкидланмоқда.
Бу қизиқ 24.02.2026 11:19
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 25 февраль куни амалда бўладиган қийматини белгилади.

75 percent of the world's wealth is in the hands of only 10 percent of the population.
According to the "World Inequalities 2026" report, three-quarters of the world's wealth belongs to just 10% of the population. Experts say the gap between the rich and the poor has deepened even further this year: a mere 60,000 people — 0.001% of the world's population — own three times more wealth than the poorest half of the population.
The report noted that the wealthiest 1% hold a significantly larger financial advantage compared to the remaining 90%. Researchers warn that such disparity threatens economic stability and propose strengthening education, healthcare, effective tax systems, and redistribution programs.
Among the countries with the highest concentration of wealthy residents, Switzerland ranks first in terms of the share of millionaires — 16.45% of its adult population owns assets worth at least $1 million. Luxembourg and Hong Kong were also highlighted as regions with high wealth accumulation.
In terms of the number of millionaires, the US leads with over 22 million. China has 6.3 million, while France, Japan, and Germany each have between 2.7 and 2.9 million millionaires. However, the share of millionaires is much higher in wealthy countries with smaller populations.
In contrast, Sub-Saharan Africa, South Asia, and Central America have an almost negligible share of millionaires. In Central Asia, only Kazakhstan made the list.
According to Forbes' updated list, a shift has been observed in the world's top three richest people: Google co-founders Larry Page ($275 billion) and Sergey Brin ($258 billion) have risen to second and third place respectively, behind Elon Musk ($442 billion). Their sharp increase in wealth is attributed to Google's successes in artificial intelligence and the Nano Banana neural network.