Саида Мирзиёева Доҳадаги кино фестивалида иштирок этди
Президент администрацияси раҳбари Саида Мирзиёева Доҳадаги кино фестивалида иштирок этди. Бу ҳақида Саида Мирзиёева ўзининг ижтимоий тармоқлардаги саҳифасида ёзиб қолдирди.
Мирзиёеванинг сўзларига кўра, Доҳадаги кино фестивали мустақил ва муаллифлик киносининг энг муҳим майдонларидан бири бўлиб, ўзига хос қарашлар ва дадил бадиий позицияга эга бўлган режиссёрларга ўз фикрларини билдириш имконини беради.
Фестивал дастуридан ўнлаб мамлакатлардан филмлар ўрин олган; ёш муаллифлар ва маҳаллий киноижодкорларга алоҳида эътибор қаратилган бўлиб, улар учун махсус бўлимлар ва танлов дастурлари ташкил этилган.
“Бугун Қатар пойтахтининг диққатга сазовор маданий масканларида бўлиб ўтаётган ушбу фестивалга ташриф буюрдим. Замонавий кино — долзарб кайфият ва маъноларни акс эттириш, айни пайтда жамиятимизни қандай мавзулар ташвишга солаётганини тушуниш усулидир”, деб ёзади Мирзиёева.
'Euronews ва СNN телеканалларида Фарғоний, Хоразмий ва Ибн Сино ҳақидаги видеороликлар эфирга узатилди'ning rasmi
Маданият 01.02.2026 08:22
Euronews ва СNN телеканалларида Фарғоний, Хоразмий ва Ибн Сино ҳақидаги видеороликлар эфирга узатилди
"Оскар" мукофоти совриндори, машҳур британиялик актёр Бен Кингсли иштирокида “Маърифат акс-садоси” туркум фильми доирасида  суратга олинган Фарғоний, Хоразмий ва Ибн Сино ҳақидаги видеороликлар дунёнинг етакчи Euronews ва CNN халқаро телеканалларида эфирга узатилди.
'Хайриддин Султоновга “Ўзбекистон Республикаси халқ ёзувчиси” унвони берилди'ning rasmi
Маданият 19.01.2026 12:08
'Бугун ҳаво ҳарорати 15 даражагача кўтарилади'ning rasmi
Маданият 11.01.2026 03:42
Бугун ҳаво ҳарорати 15 даражагача кўтарилади
11 январь кунги об-ҳаво маълумотлари эълон қилинди.
'BBC History Extra: “Бутун дунё учун маёқ”'ning rasmi
Маданият 27.12.2025 13:57
BBC History Extra: “Бутун дунё учун маёқ”
Британиянинг машҳур тарихий журнали —“History Extra”да чоп этилган “Мерос посбонлари” мақоласида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази айнан шундай таърифланади.
'Саида Мирзиёева ўғли билан мультфильм премьерасига борди'ning rasmi
Маданият 20.12.2025 10:53
Саида Мирзиёева ўғли билан мультфильм премьерасига борди
Президент Администрацияси раҳбари Ўзбекистон тарихида илк бор 3D форматда ишланган тўлиқ метражли анимацион фильм ҳақида фикр билдирди.

Saida Mirziyoyeva participated in the film festival in Doha.
The Doha Film Festival is considered one of the most important platforms for independent and auteur cinema.
Image of 'Saida Mirziyoyeva participated in the film festival in Doha.'
Head of the Presidential Administration Saida Mirziyoyeva attended a film festival in Doha. Saida Mirziyoyeva wrote about this on her social media page.
According to Mirziyoyeva's words, the Doha Film Festival is one of the most important platforms for independent and auteur cinema, providing an opportunity for directors with unique perspectives and bold artistic positions to express their views.
Dozens of films from various countries were included in the festival program; special attention was paid to young authors and local filmmakers, for whom special sections and competition programs were organized.
"Today I visited this festival, which is taking place in notable cultural venues of the Qatari capital. Contemporary cinema is a way of reflecting current moods and meanings, while also understanding what topics are concerning our society," writes Mirziyoyeva.
Image of 'In the Burak Deniz area, medicinal substances were identified.'
Culture 16.04.2026 12:56
In the Burak Deniz area, medicinal substances were identified.
The analysis results taken from Turkish famous actor Burak Deniz revealed that there are substances detected in his blood and hair samples.
Image of 'In Jizzakh, five people died as a result of a collision between two cars.'
Culture 05.04.2026 11:07
In Jizzakh, five people died as a result of a collision between two cars.
It is said that among the victims there is also a Chinese citizen.
Image of 'Andy will be fined for illegally taking waste out of the waste disposal area.'
Culture 28.03.2026 03:48
Image of 'What happened to Hande Erçel?'
Culture 25.03.2026 20:07
What happened to Hande Erçel?
Hande Ercel, who is wanted, made a statement.
Image of 'An administrative case has been initiated against a citizen who cut off a puppy's ear in Surkhandarya.'
Culture 23.02.2026 07:25
Earlier, a video circulated on social media depicting a male puppy having its ears cut off.
Image of 'On Euronews and CNN television channels, videos about Farghani, Khwarizmi, and Ibn Sina were broadcast.'
Culture 01.02.2026 08:22
On Euronews and CNN television channels, videos about Farghani, Khwarizmi, and Ibn Sina were broadcast.