14 октябрь куни CAPSAT элита ҳарбий бўлинмаси раҳбари полковник Майкл Рандрианирина мамлакатда ҳокимият ҳарбийлар қўлига ўтганини эълон қилди. Унга кўра, ҳарбийлар сенат, конституциявий суд ва сайлов комиссияси фаолиятини тўхтатган.
Президент Андри Радзуэлин эса ўз ҳаёти хавф остида қолгани сабабли мамлакатни тарк этганини айтган. Reuters хабарига кўра, у Франция президенти Эммануэл Макрон розилиги билан Франция ҳарбий самолётида олиб чиқилган.
Мадагаскарда норозиликлар 25 сентябрь куни бошланган. Дастлаб электр ва сув танқислигидан норозилик билдирган фуқаролар кейинчалик сиёсий талаблар билан чиқишган. БМТ маълумотларига кўра, намойишлар пайтида камида 22 киши ҳалок бўлган.
CAPSAT бўлинмаси бугача ҳам, 2008 йилда айнан Радзуэлин ҳокимият тепасига келганида, давлат тўнтаришида муҳим роль ўйнаган эди. Бугун эса ўша бўлинма яна ҳокимиятни эгаллади.

On October 14, the head of the CAPSAT elite military unit, Colonel Michael Randrianirina, announced that power in the country had passed into the hands of the military. According to him, the military has suspended the activities of the senate, the constitutional court, and the electoral commission.
President Andry Rajoelina said that he had left the country because his life was in danger. According to a Reuters report, he was taken out on a French military aircraft with the consent of French President Emmanuel Macron.
The protests in Madagascar began on September 25. Initially, citizens protested against electricity and water shortages, but later they came out with political demands. According to UN data, at least 22 people were killed during the demonstrations.
The CAPSAT unit had previously played a key role in the coup d'état in 2008, when Rajoelina himself came to power. Today, this same unit has seized power again.