Таълим кредитини энди юқори курсларда тўлиқ ололмаслигингиз мумкин
Таълим кредити берилишни бошлагандан бери талабаларнинг контракт бўйича муаммолари анча енгиллади. 2023 йилда тижорат банклари томонидан жами 2,7 трлн сўмлик таълим кредитлари ажратилиб, 241 мингта талаба қамраб олинди. Ушбу кредитларнинг катта қисми, яъни 80 фоизи хотин-қизларга берилди.
2024 йил I ярим йиллиги давомида эса имтиёзли таълим кредитлари учун 328,4 млрд сўм ажратилди. Мазкур кредитлар билан 40 мингдан зиёдроқ нафар талабалар қамраб олинди. Ушбу кредитларнинг 77,2 фоизи хотин-қизларга берилган.
2024 йил 27 майдаги 82-сонли Президент Фармонига кўра, эндиликда таълим кредити ажратиш жараёни ҳам сифат ва натижадорликка боғланади — яъни талабалар ўз ўқишдаги баҳолари, фанларни ўзлаштириш даражаси ва фаоллигига қараб таълим кредитини олиш имкониятига эга бўладилар.
Бу ҳақда Марказий банк бош иқтисодчиси Лазизхўжа Муҳаммедов шундай дейди: "Энди таълим кредитларини бериш ва уни қайтариш сифат босқичига ўта бошланди. Олий таълим ташкилотларининг иккинчи ва ундан юқори курс талабалари учун фанларни ўзлаштиришнинг ўртача кўрсаткичи “3” дан паст бўлган тақдирда тўлов-контракт суммасининг кўпи билан 80 фоизи миқдорида таълим кредит олишлари мумкин. Яъниким, талаба қолган 20 фоиз контракт миқдорини таълим кредити чиққунича ўзи тўлаши керак бўлади".
Таълим кредити ҳақида кўпроқ маълумот олиш учун D.узни марказий банк масъуллари билан подкастини YouTube саҳифамизда кўринг

You can no longer receive the education credit in full for higher education courses.
Since the introduction of student loans, the problems students face with contracts have significantly eased. In 2023, commercial banks allocated a total of 2.7 trillion soums in student loans, covering 241 thousand students. The majority of these loans, 80 percent, were given to women.
In the first half of 2024, 328.4 billion soums were allocated for preferential student loans. These loans covered over 40 thousand students. 77.2 percent of these loans were given to women.
According to Presidential Decree No. 82 dated May 27, 2024, the process of allocating student loans will now be tied to quality and effectiveness — meaning students will have the opportunity to receive student loans based on their grades, level of subject mastery, and activity.
Regarding this, the Chief Economist of the Central Bank, Lazizkhuja Mukhammadov, stated: "Now, the process of issuing student loans and their repayment has begun to transition to a quality stage. For second-year and higher students of higher education institutions, if their average subject mastery indicator is below '3', they can receive a student loan for up to 80 percent of the total contract amount. This means the student must pay the remaining 20 percent of the contract amount themselves until the student loan is issued."
For more information about student loans, watch our podcast with Central Bank officials on our YouTube page at D.uz