АҚШнинг президенти Дональд Трамп Ғазода тинчликка эришиш учун радикал ислоҳотларни ўз ичига олган кенг қамровли 20 банддан иборат режа таклиф қилди.
Режа урушни тўхтатиш, гаровдагиларни озод қилиш ва минтақани қайта тиклашни ўз ичига олади.
1-қисмга кўра, Ғазо радикализмдан холи, терроризмсиз ҳудудга айлантирилиши керак. Уруш бартараф этилиши билан ёрдам гуманитар ташкилотлар орқали ҳеч қандай тўсиқларсиз етказилади. Гаровдагилар алмашинуви ва қамоқдагиларни озод қилиш жараёнлари босқичма-босқич амалга оширилади. Ғазонинг вақтинчалик бошқаруви халқаро кузатув остидаги фаластинлик технократлар қўмитасига ўтади.
Дональд Трампнинг ўзи “Тинчлик Кенгаши”ни бошқариши кўзда тутилган. Режага кўра, минтақада янги иш ўринлари яратиш ва инвестициялар жалб қилиш учун “мўъжиза шаҳарлар” концепцияси ҳам жорий этилади.

US President Donald Trump has proposed a comprehensive 20-point plan to achieve peace in Gaza, which includes radical reforms.
The plan includes stopping the war, releasing hostages, and rehabilitating the region.
According to Part 1, Gaza must be transformed into a region free of radicalism and terrorism. With the cessation of war, aid will be delivered through humanitarian organizations without any obstacles. The processes of hostage exchange and the release of prisoners will be carried out step by step. The temporary administration of Gaza will transition to a committee of Palestinian technocrats under international observation.
Donald Trump himself is expected to lead the "Peace Council." According to the plan, the concept of "miracle cities" will also be implemented to create new jobs and attract investments in the region.