Ўзбекистонда умумий овқатланиш корхоналари 133 трлн сўмлик савдо қилгани маълум бўлди. Бу ҳақда миллий статистика қўмитаси хабар берди.
Билдирилишича, 2025 йил 1 сентябрь ҳолатига умумий овқатланиш соҳасида 25 840 та тижорат корхоналари фаолият юритмоқда. Жорий йилнинг январь–август ойларида умумий овқатланиш корхоналарининг савдо айланмаси қарийб 133 трлн сўмга етган. Бу кўрсаткич 2024 йилнинг мос даврига нисбатан 12,8 фоизга ўсган.
2025 йил январь–август ойларида Ўзбекистонда солиқларни тўламаслик хавфи юқори бўлган 2 минг 873 та корхонада текширув ўтказилган эди.
Текширув давомида солиқ тўлашдан энг кўп қочишга уринган соҳалар савдо ва умумий овқатланиш бўлган — 5,7 трлн сўм. Бу жами кўрсаткичнинг 57,6 фоизига тенг.
Шунингдек, кафе ва ресторанлар Ўзбекистонда ишчи кучига энг кўп талаб билдирган соҳалар қаторига кирган эди.
2025 йил II чорагида меҳнат бозорида таклиф этилаётган бўш иш ўринлари сони I чоракдагидан 28,7 фоизга ошган. Энг кўп иш таклифларини савдо (19,4 фоиз), умумий овқатланиш (17,5 фоиз) ва ишлаб чиқариш (16,8 фоиз) корхоналари билдирган.

It has been reported that public catering enterprises in Uzbekistan conducted trade worth 133 trillion soums. This was reported by the National Statistics Committee.
According to the report, as of September 1, 2025, 25,840 commercial enterprises are operating in the public catering sector. In January-August of the current year, the trade turnover of public catering enterprises reached almost 133 trillion soums. This indicator increased by 12.8 percent compared to the corresponding period of 2024.
In January-August 2025, inspections were carried out at 2,873 enterprises in Uzbekistan that were at high risk of tax non-payment.
During the inspection, the sectors that attempted to evade taxes the most were trade and public catering — 5.7 trillion soums. This is equal to 57.6 percent of the total indicator.
Also, cafes and restaurants were among the sectors with the highest demand for labor in Uzbekistan.
In the second quarter of 2025, the number of vacant job positions offered in the labor market increased by 28.7 percent compared to the first quarter. The most job offers were announced by enterprises in trade (19.4 percent), public catering (17.5 percent), and manufacturing (16.8 percent).