Робототехника, 3D ва фриланс: Фарғонадаги “IT-шаҳарча” ёшларга нима беради?
Президент ташаббуси билан ёшларни рақамли технологиялар ва хорижий тилларга бепул ўқитишга қаратилган “IТ-шаҳарча” лойиҳаси босқичма-босқич ҳаётга татбиқ этилмоқда. Бугунги кунда мамлакатнинг бир қанча ҳудудларида ушбу марказлар фаолият юритмоқда.
'Робототехника, 3D ва фриланс: Фарғонадаги “IT-шаҳарча” ёшларга нима беради?'ning rasmi
Яқинда журналистлардан иборат гуруҳ Фарғона вилояти Тошлоқ туманидаги янги “IТ-шаҳарча” билан танишиш мақсадида пресс-турда иштирок этди. Ташриф давомида марказда хорижий тилларни ўрганиш даражаси, стартап гаражлар ва ихтиролар билан танишилди.
Фарғона вилояти бошқармаси бош мутахассиси Султонбек Боқижоновнинг маълумотига кўра, айни пайтда марказда 600 нафардан ортиқ ўқувчи таълим олмоқда. Улар дастурлаш, хорижий тиллар, робототехника ва 3D моделлаштириш йўналишларида билимга эга бўлишмоқда.
Мутахассиснинг айтишича, лойиҳа учун ажратилаётган маблағлар ўзини оқламоқда. Боқижоновга кўра, бу марказларда етишаётган кадрлар нафақат маҳаллий, балки халқаро IТ-бозорда ҳам ўз ўрнини топиши мумкин.
Таълим тўлиқ бепул. Ўқитувчиларга эса юқори маош ва барқарор иш шароити яратилган. Уларнинг фаолияти доимий қўллаб-қувватланмоқда.
Марказда инклюзивлик тамойилига амал қилиниб, ногиронлиги бўлган ёшлар учун мослаштирилган инфратузилма ташкил этилган. Хусусан, бинога кириш жойларида махсус йўлакчалар мавжуд, ҳар бир хонага тўсиқсиз кириш мумкин.
“IТ-шаҳарча” ҳудудида 24 соат фаолият юритадиган coworking зоналар мавжуд. Бу ерда ёшлар бепул интернет, Wi-Фи ва бошқа зарурий шароитлар билан таъминланган.
Лойиҳа ёшлар учун фақатгина билим олиш маскани эмас, балки касбий ривожланиш, IТ-стартаплар ва фрилансерлик фаолиятининг янги манзилига айланмоқда. Фарғонадаги марказ эса бу борада намуна сифатида келтирилмоқда.

A group of journalists recently participated in a press tour to get acquainted with the new "IT-town" in Tashlak district of Fergana region. During the visit, they learned about the level of foreign language studies, startup garages, and innovations at the center.
According to information from Sultanbek Boqijonov, the chief specialist of the Fergana regional administration, more than 600 students are currently being educated at the center. They are gaining knowledge in the fields of programming, foreign languages, robotics, and 3D modeling.
The specialist stated that the funds allocated for the project are paying off. According to Boqijonov, the personnel being trained at these centers can find their place not only locally but also in the international IT market.
The education is completely free. Teachers are provided with high salaries and stable working conditions. Their activities are constantly supported.
The center adheres to the principle of inclusivity, and an adapted infrastructure has been established for youth with disabilities. In particular, there are special ramps at the entrances to the building, and every room is accessible without barriers.
There are coworking zones operating 24/7 within the "IT-town" area. Here, young people are provided with free internet, Wi-Fi, and other necessary amenities.
The project is becoming not just a place for youth to gain knowledge, but also a new destination for professional development, IT startups, and freelancing activities. The center in Fergana is being presented as an example in this regard.