Дональд Трамп Пентагонни АҚШ Уруш вазирлиги деб ўзгартирди
Танқидчиларнинг таъкидлашича, энди департамент бутун дунё бўйлаб АҚШ ҳарбий объектларида форма, эмблема ва белгиларни янгилаш учун миллиардлаб доллар сарфлаши керак.
'Дональд Трамп Пентагонни АҚШ Уруш вазирлиги деб ўзгартирди'ning rasmi
5 сентябрь, жума куни АҚШ президенти Доналд Трамп мамлакат Мудофаа вазирлиги номини Уруш вазирлигига ўзгартириш ҳақидаги фармонни имзолади. "Менимча, бу ғалаба ва куч-қувват хабарини юборади", деди Оқ уй раҳбари Овал кабинетда журналистларга. Унинг сўзларига кўра, дунёдаги ҳозирги вазиятдан келиб чиқиб, бу ном кўпроқ мос келади.
Ҳужжатга кўра, АҚШ мудофаа вазири Пит Хегсет энди “Уруш вазири” унвонидан фойдаланиши мумкин бўлади. Пентагон раҳбарининг сўзларига кўра, департамент номини ўзгартириш “сўз эмас, балки ҳарбий одоб-ахлоқни тиклашдир”. "Максимал ҳалокатлилик, заиф қонунийлик эмас. Қаттиқ куч, сиёсий тўғрилик эмас. Биз нафақат ҳимоячиларни, балки жангчиларни ҳам ўстирамиз", - дея Хегсет сўзларини келтиради АФП.
Ном ўзгариши Конгресс томонидан тасдиқланиши керак
Расмий номни ўзгартириш учун АҚШ Конгресси розилигини талаб қилади. Республикачи сенаторлар Майк Ли, Рик Скотт ва Грег Стеубе аллақачон тегишли қонун лойиҳасини тақдим этишган. Демократик партия Доналд Трампнинг ташаббусини қиммат ва чалғитувчи деб ҳисоблайди. Танқидчиларнинг таъкидлашича, департамент бутун дунё бўйлаб АҚШ ҳарбий объектларида форма, эмблема ва белгиларни янгилаш учун миллиардлаб доллар сарфлаши керак.

Donald Trump changed the Pentagon to the US Department of War.
Critics note that the department will now have to spend billions of dollars to update the forms, emblems, and signs at U.S. military facilities worldwide.
Image of 'Donald Trump changed the Pentagon to the US Department of War.'
On September 5, Friday, US President Donald Trump signed an order to change the name of the country's Department of Defense to the Department of War. "I think it sends a message of victory and strength," the White House leader told reporters in the Oval Cabinet. According to him, given the current situation in the world, this name is more appropriate.
According to the document, US Secretary of Defense Pete Hegseth can now use the title of "Secretary of War." According to the head of the Pentagon, renaming the department is "not a word, but restoring military ethics." "Maximum lethality, not weak legitimacy. Hard power, not political correctness. We cultivate not only defenders, but also warriors," Hegseth is quoted as saying by AFP.
The name change must be approved by Congress
Changing the official name requires the approval of the US Congress. Republican senators Mike Lee, Rick Scott, and Greg Steube have already submitted the relevant bill. The Democratic Party considers Donald Trump's initiative expensive and distracting. Critics point out that the department will have to spend billions of dollars to update uniforms, emblems, and signs at US military facilities around the world.