Қозоғистоннинг Туркистон вилоятида суд 35 ёшли Ўзбекистон фуқаросини вояга етмаган қизни зўрлаганликда айбдор деб топиб, умрбод озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлади. Маҳаллий ОАВ маълумотига кўра, жиноят 2024-йил ўрталарида содир бўлган.
Суд ҳужжатларида қайд этилишича, эркак қурилиш ишлари учун Қозоғистонга келган ва Келес туманида яшовчи 14 ёшли қўшни қизга бир неча маротаба жинсий зўравонлик қилган.
Суд жараёнида у айбини тан олмаган, бироқ прокурор умрбод қамоқ жазосини талаб қилган ва бу талаб қаноатлантирилган.
Туркистон вилояти жиноят ишлари бўйича махсус суд ҳукмига кўра, у Қозоғистон ЖКнинг 120-моддаси 4-қисми (такрорий зўрлаш) билан айбдор деб топилди ва умрбод қамоқ жазосига ҳукм қилинди.

In the Turkistan region of Kazakhstan, a court found a 35-year-old Uzbek citizen guilty of raping an underage girl and sentenced him to life imprisonment. According to local media reports, the crime was committed in mid-2024.
Court documents indicate that the man, who had come to Kazakhstan for construction work, sexually assaulted his 14-year-old neighbor, a resident of the Keles district, on several occasions.
During the trial, he did not admit his guilt, but the prosecutor demanded a life sentence, and this demand was satisfied.
According to the ruling of the specialized criminal court of the Turkistan region, he was found guilty under Part 4 of Article 120 of the Criminal Code of Kazakhstan (repeated rape) and sentenced to life imprisonment.