Республикада ҳарорат кечагидан сал салқинроқ бўлади.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 17-19 даража, кундузи 33-35 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-16 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 17-22 даража, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 17-22 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 30-35 даража иссиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 21-26 даража иссиқ бўлади.

The temperature in the republic will be slightly cooler than last night.
According to the forecast, the weather in Tashkent will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature will be 17-19 degrees at night and 33-35 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 32-37 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible gusts of 13-16 m/s in some areas, accompanied by dust. The temperature will be 17-22 degrees at night and 32-37 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 32-37 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 17-22 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 30-35 degrees during the day.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible gusts of 13-18 m/s in some areas. The temperature will be 12-17 degrees at night and 21-26 degrees during the day.