Покистонда кучли ёмғир оқибатида 160 киши ҳалок бўлди
Бугун, 15-август, Покистонда кучли муссон ёмғири сабабли камида 160 киши вафот этган. Ҳалок бўлганларнинг 110 нафари тоғли Хайбер-Пахтунхва вилоятида яшаган. Бу ҳақда Le Monde нашри хабар берди.
Покистон Фавқулодда вазиятлар бошқармаси вакили сўзларига кўра, сел ва кўчкилар сабабли Хайбер-Пахтунхва вилоятининг ўзида 110 кишининг ҳалок бўлгани ва 60 кишининг жароҳат олгани аниқланган. Оқибатда Бунер, Бажаур, Мансеҳра ва Баттаграм туманлари фалокат юз бериши мумкин бўлган ҳудудлар сифатида эълон қилинган.
Агенcе Франcе-Прессеънинг тасвирларида Бажаур тумани, Афғонистон билан чегарадош ҳудудларда, одамлар лой босган тепаликни ковлаётгани акс этган. Яқин атрофдаги дала майдонида жаноза намозлари бошлангани ва одамлар мотам тутаётгани кўринган.
Покистон метеорология хизмати шимоли-ғарбий ҳудудлар учун кучли ёмғир хавфи ҳақида огоҳлантириш берган. Аҳоли хавфли ҳудудларга ортиқча чиқмасликка чақирилган. Ҳиндистон назоратидаги Кашмирда эса қутқарувчилар лой ва вайроналар орасидан жасадларни олиб чиқмоқда.

In Pakistan, 160 people died in a heavy rain disaster.
Today, August 15, at least 160 people have died due to heavy monsoon rains in Pakistan. Of the deceased, 110 were residents of the mountainous Khyber Pakhtunkhwa province. This was reported by Le Monde.
According to a spokesperson for Pakistan's National Disaster Management Authority, flash floods and landslides in Khyber Pakhtunkhwa province alone have confirmed the deaths of 110 people and injuries to 60 others. The districts of Buner, Bajaur, Mansehra, and Battagram have been declared disaster-prone areas where further devastation may occur.
Images from Agence France-Presse depict residents of Bajaur district, a region bordering Afghanistan, digging through mud-covered hillsides. Nearby, funeral prayers were being held in an open field, with people observed mourning.
Pakistan's meteorological service has issued warnings of heavy rainfall risks in the northwestern regions. Residents have been urged to avoid hazardous areas. Meanwhile, in Indian-administered Kashmir, rescue workers are retrieving bodies from the mud and debris.
Image of 'A powerful explosion occurred at a military plant in Russia.'
World 15.08.2025 18:05
A powerful explosion occurred at a military plant in Russia.
Among the injured are also enterprise workers and technical staff present at the scene.
Image of 'In Indonesia, more than 360 children were poisoned by free school lunches.'
World 15.08.2025 17:54
In Indonesia, more than 360 children were poisoned by free school lunches.
The current case is considered the largest recorded instance of poisoning in the school meal program to date.