Россия президенти Владимир Путин Шимолий Корея раҳбари Ким Чен Инга йўллаган мактубида Украинада Россия сафида жанг қилган кореялик аскарларни “қаҳрамон” деб атади. Бу ҳақда КХДР давлат агентлиги хабар берди.
Путин ушбу мактубни Кореянинг Япония мустамлакасидан озод этилган кун муносабати билан йўллаган. Унда Путин тарихда Совет армияси ва шимолий кореяликлар Японияга қарши бирга жанг қилганини эслатиб ўтди ҳамда “бугунги ҳамкорлик ҳам ана шу дўстлик ришталарига асосланганини” таъкидлади.
Путиннинг таъкидлашича, КХДР аскарлари 2024 йилда Россиянинг Курск вилоятидаги “украин босқинчиларидан” ҳудудни озод этиш операциясида фаол қатнашган. Россия томони маълум қилишича, 10 мингдан ортиқ шимолий кореялик ҳарбий Украина фронтига юборилган, улар орасида юзлаб қурбонлар бор.
Мактубни Россия Давлат Думаси раиси Вячеслав Володин Ким Чен Инга шахсан етказган. Володин сўзларига кўра, Россия ўз юрти учун жонини фидо қилган Корея аскарларини ҳеч қачон унутмайди.

Image of 'Putin wrote a letter to Kim Jong Un'
Russian President Vladimir Putin referred to North Korean soldiers fighting on Russia's side in Ukraine as "heroes" in a letter sent to North Korean leader Kim Jong Un. This was reported by the DPRK state news agency.
Putin sent the letter on the occasion of the day marking Korea's liberation from Japanese colonial rule. In it, Putin recalled how the Soviet army and North Koreans fought together against Japan in history and emphasized that "today's cooperation is also based on these bonds of friendship."
According to Putin, DPRK soldiers actively participated in the 2024 operation to liberate the Kursk region of Russia from "Ukrainian invaders." Russia has stated that over 10,000 North Korean military personnel were sent to the Ukrainian front, with hundreds of casualties among them.
The letter was personally delivered to Kim Jong Un by Chairman of the Russian State Duma Vyacheslav Volodin. According to Volodin, Russia will never forget the Korean soldiers who sacrificed their lives for its homeland.