АҚШда 30 йил музлатилган эмбриондан соғлом чақалоқ дунёга келди
АҚШнинг Теннесси штатида Линда Арчерд исмли аёл томонидан ЭКО орқали яратилган ва 30 йил музлатилган эмбриондан бола дунёга келди.
'АҚШда 30 йил музлатилган эмбриондан соғлом чақалоқ дунёга келди'ning rasmi
АҚШнинг Теннесси штатида Линда Арчерд исмли аёл томонидан ЭКО орқали яратилган ва 30 йил музлатилган эмбриондан бола дунёга келди . Бу ҳақда “MIT Technology Review” нашри хабар берди.
Билдирилишича, Чақалоқнинг биологик эмбриони 1990 йилларда яратилган. Аёл ўша пайтда олти йил давомида ҳомиладор бўла олмаган. Шифокорлар тўртта эмбрион яратишган, улардан бири Линда бачадонига кўчирилган. Олти ойдан сўнг аёл соғлом қиз фарзандни дунёга келтирган. Қолган учта эмбрион эса музлатилган.
Дастлаб аёл эмбрионларни ўзи ишлатмоқчи бўлган, лекин кейинчалик бошқа оилаларга топширган. Аксарият клиникалар унинг эмбрионлари билан ишлашдан бош тортган, чунки улар эскирган технологиялар билан музлатилган эди.
Натижада Оҳая штатида яшовчи Пирслар оиласи уни эмбрионларидан бирини Open Hearts дастури орқали “асраб олган”. Улар 2025 йил 26 июль куни ўғил фарзандли бўлишган. У “энг кекса чақалоқ” эди.
“Бизда оғир туғуруқ бўлди, лекин ҳозир ҳаммаси яхши. У жуда тинч, бебаҳо фарзандимиз борлигига ҳали ҳам ишона олмаяпмиз,”- дейди Линдси.
Эмбрион эгаси Линда Арчерд эса ҳозирча чақалоқ билан учрашмоқчи эмаслигини билдириб, бироқ унинг дунёга келишини “ҳақиқатга айланган орзу” деб атаган.

In the US state of Tennessee, a woman named Linda Archer gave birth to a baby from an embryo created through IVF and frozen for 30 years. This was reported by the publication “MIT Technology Review”.
It is reported that the biological embryo of the baby was created in the 1990s. At that time, the woman had been unable to conceive for six years. Doctors created four embryos, one of which was transferred to Linda's uterus. Six months later, the woman gave birth to a healthy baby girl. The remaining three embryos were frozen.
Initially, the woman intended to use the embryos herself, but later decided to donate them to other families. Most clinics refused to work with her embryos because they had been frozen using outdated technology.
As a result, the Pierce family from Ohio "adopted" one of her embryos through the Open Hearts program. They welcomed a baby boy on July 26, 2025. He was the "oldest baby ever born."
“We had a difficult birth, but now everything is fine. We still can’t believe we have such a calm, precious child,” says Lindsay.
The embryo's original owner, Linda Archer, stated that she currently does not wish to meet the baby but called his birth a “dream come true.”