Америка “Ҳизбуллоҳ”га мурожаат қилди: “Сўзлар етарли эмас, қуроллар топширилиши керак”
Қўшма Штатларнинг Сурия бўйича махсус вакили ва Анқарадаги элчиси  “Ҳизбуллоҳ”нинг қуролсизлантирилиши борасида баёнот берди.
'Америка “Ҳизбуллоҳ”га мурожаат қилди: “Сўзлар етарли эмас, қуроллар топширилиши керак”'ning rasmi
У ўзининг “Х” ижтимоий тармоғидаги саҳифасида эълон қилган мурожаатида Ливан ҳукуматини ва “Ҳизбуллоҳ” ҳаракатини аниқ ҳаракатларга чорлаб, шундай деди: “Ҳизбуллоҳ қўлида қурол турган экан, оддий сўзлар билан ҳеч нарсага эришиб бўлмайди. Бу масалада ҳозир қатъий қарор қабул қилиш ва амалий ҳаракат зарур.”
Барракнинг сўзларига кўра, Ливан ҳукуматининг ишончлилиги айнан принциплар ва амалиёт ўртасидаги уйғунликка боғлиқ. У яна бир бор “қурол фақат давлат назоратида бўлиши шарт”лигини таъкидлади.
Америка дипломати Ливан раҳбариятига АҚШ томонидан илгари сурилган таклифни эслатди: 19 июнь куни АҚШ Ливан ҳукумати олдига мамлакатдаги барча қуролларни фақат давлат тасарруфига топширишни асосий мақсад сифатида белгилашни сўраган эди.
27 июнь куни “Al Arabiya” телеканалига берган интервьюсида Barrack қуйидагича фикр билдирган: “Ҳизбуллоҳ”нинг ҳарбий қаноти тўлиқ тугатилиши керак. Сиёсий қисми эмас, айнан ҳарбий структураси мутлақо қабул қилиб бўлмайдиган ҳолат. Қуролсизланиш бўйича аниқ муддат белгиланиб, масалан, улар Литани дарёсининг шимолига чекиниши лозим.”
Аммо “Ҳизбуллоҳ”ушбу босимларга қарши кескин жавоб қайтарди. Ҳаракат бош котиби Наим Қосим 6 июль куни Ашура маросимида шундай деди: “Исроил Ливанга қарши тажовузларини тўхтатмас экан, биз ҳеч қандай қуролни топширмаймиз.”
Айни пайтда минтақадаги кескинлик кучайиб бораётгани, АҚШ ва “Ҳизбуллоҳ” ўртасидаги зиддият эса яна бир бор юзага чиққани қайд этилмоқда.

In his address published on his "X" social media page, he called on the Lebanese government and the "Hezbollah" movement to take decisive actions, stating: "When Hezbollah is armed, nothing can be achieved with mere words. On this issue, a firm decision and practical action are now necessary."
According to Barak's words, the credibility of the Lebanese government depends precisely on the alignment between principles and practice. He once again emphasized that "weapons must only be under state control."
The American diplomat reminded the Lebanese leadership of the proposal previously put forward by the U.S.: on June 19, the U.S. had asked the Lebanese government to prioritize the handover of all weapons in the country exclusively to state control.
In an interview with the "Al Arabiya" TV channel on June 27, Barak expressed the following opinion: "Hezbollah's military wing must be completely dismantled. Not its political wing, but specifically its military structure is absolutely unacceptable. A clear deadline for disarmament must be set, for example, they must withdraw north of the Litani River."
However, "Hezbollah" sharply responded to these pressures. The movement's Secretary-General, Naim Qassem, stated during the Ashura ceremony on July 6: "As long as Israel does not stop its aggressions against Lebanon, we will not hand over any weapons."
At the same time, it is noted that tensions in the region are escalating, and the conflict between the U.S. and "Hezbollah" has once again come to the forefront.