Украинада антикоррупсия идораларининг мустақиллиги чекланмоқда — фуқаролар норозилик билдирмоқда
Киевда мингдан ортиқ одамлар парламент қабул қилган янги қонун лойиҳасига қарши норозилик акциясига чиқди.
'Украинада антикоррупсия идораларининг мустақиллиги чекланмоқда — фуқаролар норозилик билдирмоқда'ning rasmi
Украина парламенти 22 июль куни қабул қилган 12414-сонли қонун лойиҳасига кўра, Мамлакатнинг асосий антикоррупсия идоралари — NAБУ ва SAP — Бош прокуратурага бўйсундирилади. Қонун генпрокурорга тергов ишларини назорат қилиш, прокурорлар ўртасида вазифаларни қайта тақсимлаш ва ёзма кўрсатмалар бериш ҳуқуқини беради.
Киевдаги Иван Франко майдонида мингдан ортиқ фуқаро қонунга қарши митинг ўтказди. Акция иштирокчилари президентдан қонунга вето қўйишни талаб қилмоқда. Шунингдек, шунга ўхшаш норозилик тадбирлари Лвов ва Днепрда ҳам режалаштирилган.
Еврокомиссар Марта Кос бу қонун орқали “НАБУ мустақиллигини йўққа чиқариш Европа йўлида жиддий орқага чекиниш” эканини таъкидлади.

According to draft law No. 12414 adopted by the Ukrainian parliament on July 22, the country's main anti-corruption bodies — NABU and SAP — will be subordinated to the Prosecutor General's Office. The law grants the Prosecutor General the authority to oversee investigations, redistribute duties among prosecutors, and issue written instructions.
Over a thousand citizens gathered for a protest against the law on Ivan Franko Square in Kyiv. Demonstrators are demanding that the president veto the law. Similar protests have also been planned in Lviv and Dnipro.
EU Commissioner Marta Kosh emphasized that "undermining NABU's independence through this law is a serious step backward on the European path."