Кеча, 17 июль куни Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон ташқи ишлар вазирлари ўртасидаги илк уч томонлама учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув иштирокчилари бу мулоқотни минтақавий ишонч, яхши қўшничилик ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим тарихий қадам, дея эътироф этишди.
Учрашув якунида Транс-Афғон темир йўли лойиҳаси бўйича техник-иқтисодий асос ишлаб чиқишга доир Уч томонлама ҳадли битим имзоланди.
Мазкур лойиҳанинг Евроосиё учун стратегик аҳамиятга эга экани таъкидланди.
“Транс-Афғон” темир йўли:
— Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистонни боғлайди;
— Афғонистон иқтисодиётининг тикланишига ҳисса қўшади;
— Жанубий портлар орқали жаҳон бозорларига янги йўлларни очади.
Томонлар, шунингдек, савдо алоқаларини чуқурлаштириш, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, тўқимачилик ва қурилиш соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда Термиз халқаро савдо марказидан фойдаланишни кучайтириш борасида ўзаро келишувга эришдилар.
Бу учрашув нафақат уч давлат ўртасидаги алоқаларни, балки бутун минтақанинг интеграцияси ва тараққиёти учун янги имкониятлар эшигини очмоқда.

"Trans-Afghan" railway agreement signed
On the evening of July 17, the first trilateral meeting between the foreign ministers of Uzbekistan, Afghanistan, and Pakistan took place.
The participants of the meeting acknowledged this dialogue as a significant historic step toward strengthening regional trust, good neighborliness, and cooperation.
At the conclusion of the meeting, a trilateral agreement was signed on the development of a technical-economic feasibility study for the Trans-Afghan Railway project.
It was emphasized that this project holds strategic importance for Eurasia.
"Trans-Afghan" Railway:
— Connects Uzbekistan, Afghanistan, and Pakistan;
— Contributes to the recovery of Afghanistan's economy;
— Opens new routes to global markets through southern ports.
The parties also reached mutual agreements on deepening trade relations, expanding cooperation in agriculture, pharmaceuticals, textiles, and construction, as well as enhancing the use of the Termez International Trade Center.
This meeting not only strengthens relations among the three countries but also opens new opportunities for the integration and development of the entire region.