Жалолиддин Аҳмадалиев ҳам жаримага тортилди
Муаллиф зарар қопланиши ўрнига базавий ҳисоблаш миқдорининг 20 бараваридан 1000 бараваригача миқдорда товон тўлашини талаб қилишга ҳақли ҳисобланади.
'Жалолиддин Аҳмадалиев ҳам жаримага тортилди'ning rasmi
Хонанда Жалолиддин Аҳмадалиевга муаллифлик ҳуқуқини бузгани учун жарима жазоси тайинланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Қайд этилишича, вазирлик томонидан муаллиф Шохруҳ Абдувоҳидовга тегишли бўлган “Юрак”, “Мени деб оқарди сочларинг она”, “Кўзларингни қизғонма мендан” ва “Барчасини Худога солдим” номли шеърлар ижрочи Жалолиддин Аҳмадалиев томонидан  ҳуқуқ эгаси рухсатисиз ҳамда тегишли тартибда шартнома тузмасдан фойдаланилгани аниқланган.
Ҳолат юзасидан ҳуқуқбузарга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 177-1-моддаси (Муаллифлик ҳуқуқини ва турдош ҳуқуқларни бузиш) билан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги баённома расмийлаштирилиб, тегишли судга юборилган. Фарғона вилояти жиноят ишлари бўйича Данғара туман судининг қарорига кўра, ҳуқуқбузарга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 177-1-моддасининг биринчи қисми билан жарима жазоси  тайинланган.
Маълумот учун, қонунчиликка мувофиқ муаллиф ҳуқуқбузардан зарар қопланиши ўрнига базавий ҳисоблаш миқдорининг 20 бараваридан 1000 бараваригача миқдорда товон тўлашини талаб қилишга ҳақли ҳисобланади.
'Бугун ҳаво ҳарорати 15 даражагача кўтарилади'ning rasmi
Маданият 11.01.2026 03:42
Бугун ҳаво ҳарорати 15 даражагача кўтарилади
11 январь кунги об-ҳаво маълумотлари эълон қилинди.
'BBC History Extra: “Бутун дунё учун маёқ”'ning rasmi
Маданият 27.12.2025 13:57
BBC History Extra: “Бутун дунё учун маёқ”
Британиянинг машҳур тарихий журнали —“History Extra”да чоп этилган “Мерос посбонлари” мақоласида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази айнан шундай таърифланади.
'Саида Мирзиёева ўғли билан мультфильм премьерасига борди'ning rasmi
Маданият 20.12.2025 10:53
Саида Мирзиёева ўғли билан мультфильм премьерасига борди
Президент Администрацияси раҳбари Ўзбекистон тарихида илк бор 3D форматда ишланган тўлиқ метражли анимацион фильм ҳақида фикр билдирди.

A fine was imposed on performer Jaloliddin Ahmadaliyev for violating copyright. The Ministry of Justice reported this.
It was noted that the Ministry found that the poems "Yurak" (Heart), "You Called Me by My Name, Mother," "Don't Hide Your Eyes from Me," and "I Left Everything to God," which belong to author Shokhrukh Abduvohidov, were used by performer Jaloliddin Ahmadaliyev without the copyright holder's permission and without concluding the appropriate agreement.
Regarding the violation, an administrative offense report was formalized under Article 177-1 of the Code of Administrative Responsibility (Violation of Copyright and Related Rights) and submitted to the relevant court. According to the decision of the Dangara District Court of the Fergana Region on Criminal Cases, a fine was imposed on the violator under the first part of Article 177-1 of the Code of Administrative Responsibility.
For reference, in accordance with the law, the copyright holder has the right to demand compensation from the violator ranging from 20 to 1000 times the base calculation amount instead of recovering damages.