Россияда ҳуқуқ ҳимоячилари ва журналистлар уйида тинтувлар ўтказилди
Бугун, 8 июль куни эрталаб Россиянинг бир нечта ҳудудларида мустақил журналистлар, ҳуқуқ ҳимоячилари ва маданий ташкилотлар вакиллари уйида тинтувлар ўтказилди. Тахминларга кўра, бу ҳаракатлар “давлатга хиёнат” моддасига оид жиноят иши доирасида амалга оширилган.
Ишончли манбаларга кўра, Иркутскда “Сибир қийноқларсиз” жамғармаси раҳбари Святослав Хроменковнинг уйи тинтув қилинди. У ИРК-6 колониясида қийноққа солинган маҳбуслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиб келаётган эди. Тинтув чоғида барча техника, ҳужжатлар ва телефонлар олиб қўйилди. Хроменковнинг айтишича, ҳозир уни адвокат билан кўришишга қўймаяпти. Рафиқаси бу ҳолатни “қўрқитиш акти” деб баҳолаган. Айни пайтда адвокат уни қаерда эканини аниқлай олмаяпти.
Ёшкар-Олада ҳам ҳуқуқ ҳимоячилари – Ирина Протасова ва Олга Василева уйида ва офисида тинтувлар бўлиб ўтди. Уларнинг телефонлари ва техникалари мусодара қилинди. Протасовани эса тергов қўмитасига олиб кетишган.
Журналистлар ҳам четда қолмади. Сиёсий маҳбуслар устидан суд ишларини ёритган ва SOTAvision билан ҳамкорлик қилган журналист Екатерина Ткачёва уйида ҳам тинтув бўлиб, у Федерал хавфсизлик хизмати (ФСБ)га сўроқ учун олиб кетилди.
Бундан ташқари, мамлакатнинг “Револт-маркази” номли маданий маконда ҳам ФСБ ходимлари тинтув ўтказди. Бу марказ 2019 йилдан бери кўргазма ва маърузалар ўтказиб келаётган эди. Унинг ходимлари уйида ҳам тинтувлар бўлди.
Расмийлар бу ҳодисаларнинг ўзаро боғлиқлиги бор-йўқлигини ҳозирча изоҳламади. Аммо кузатувчиларнинг фикрича, бу босимлар мустақил овозларни ўчиришга қаратилган навбатдаги уриниш бўлиши мумкин.

Today, on July 8th in the morning, several regions of Russia saw raids being conducted at the homes of independent journalists, human rights defenders, and representatives of cultural organizations. Speculations suggest that these actions were carried out within the framework of a criminal case related to "treason".
According to reliable sources, in Irkutsk, the home of Svyatoslav Khromenkov, the head of the “Siberia without Torture” foundation, was raided. He had been defending the rights of prisoners subjected to torture in the IK-6 colony. During the search, all equipment, documents, and phones were seized. Khromenkov says he is now being denied access to a lawyer. His wife has described the situation as an “act of intimidation”. Currently, the lawyer is unable to ascertain his whereabouts.
Human rights defenders - Irina Protasova and Olga Vasilyeva in Yoshkar-Ola also had their homes and office raided. Their phones and equipment were confiscated. Protasova was taken to the investigative committee.
Journalists were not spared either. Ekaterina Tkachyova, a journalist who covered court cases of political prisoners and collaborated with SOTAvision, had her home raided and was taken for questioning by the Federal Security Service (FSB).
Additionally, FSB officers conducted a raid at a cultural space called “Revolt-center”. This center had been hosting exhibitions and lectures since 2019. Its employees' homes were also raided.
Officials have yet to comment on whether these incidents are interrelated. However, observers believe that these pressures might be another attempt to silence independent voices.