Ўзбек миллий таомлари орасида ўзига хос таъми, гўшти ва нони билан ажралиб турадиган “Самарқанд нўхат шўраги” энди расмий мақомга эга.
Адлия вазирлиги ушбу таомни 2025 йил 3 июль куни географик кўрсаткич сифатида давлат рўйхатидан ўтказди. Бу ҳақда “Адлия хабари” маълум қилди.
Маълумот учун, географик кўрсаткич – бу маълум бир ҳудудга хос маҳсулот ёки таомни белгиловчи, сифати ва шу ерга тегишлилиги билан боғлиқ бўлган белги ҳисобланади.
“Самарқанд нўхат шўраги”нинг айнан шу мақомни олиши бежиз эмас. Чунки:
— Унда гўшт ва илик қайнатилган шўрвалар аралашмаси мавжуд;
— 1-2 соат хона ҳароратида қуритилган Самарқанд нони ишлатилади;
— Ва ниҳоят, бу таом фақатгина Самарқанд шаҳрига хос бўлган қадимий услубда тайёрланади.
Расмий ҳужжат Самарқанд вилояти адлия бошқармаси бошлиғи Салоҳиддин Сатторов томонидан, вилоят ҳокими в.б. Адиз Бобоевга топширилди.
Шу тариқа, ўзбек халқининг миллий таомлари яна бир бор эътироф этилди ва ҳимояга олинди.
Эслатиб ўтамиз, Адлия вазирлиги – географик кўрсаткичларни ҳуқуқий жиҳатдан муҳофаза қилиш ваколатига эга ягона орган ҳисобланади.

Among Uzbek national dishes, the “Samarkand chickpea soup” stands out for its unique taste, meat, and bread, and now it has officially gained status.
The Ministry of Justice registered this dish on July 3, 2025, as a geographic indication. This was reported by “Justice News.”
For your information, a geographic indication is a sign used on products that have a specific geographical origin and possess qualities or a reputation that are due to that origin.
The “Samarkand chickpea soup” did not receive this status by accident. Because:
— It contains a mix of meat and bone marrow broth;
— Samarkand bread dried at room temperature for 1-2 hours is used;
— And finally, this dish is prepared exclusively in an ancient style unique to the city of Samarkand.
The official document was handed over by Salahiddin Sattorov, head of the Samarkand regional justice department, to the acting regional governor, Adiz Boboev.
Thus, the national dishes of the Uzbek people are recognized and protected once again.
We remind you that the Ministry of Justice is the sole authority responsible for the legal protection of geographic indications.