Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжонга давлат ташрифининг биринчи куни якунида Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев ҳамроҳлигида "Sea Breeze" дам олиш мажмуаси фаолияти билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Ташриф чоғида Каспий денгизининг ғарбий соҳилидаги ушбу йирик халқаро сайёҳлик маркази фаолияти ҳақида тақдимот ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарига бу ерда яратилган шароитлар, дам олиш зоналари, пляжлар, спорт майдончалари, меҳмонхоналар, коттежлар ва турар-жой мажмуалари ҳақида маълумот берилди.
Лойиҳа замонавий "Каспий ривьераси"га айланган. Курорт қарийб 500 гектар майдонни эгаллаган. Бу ерда 6,5 километрлик пляж зонаси, 150 гектар майдонда яшил ҳудудлар ва дам олиш объектлари мавжуд бўлиб, 700 мингга яқин дарахт ва буталар экилган.

Uzbekistan President Shavkat Mirziyoyev, at the conclusion of the first day of his state visit to Azerbaijan, familiarized himself with the activities of the "Sea Breeze" resort complex alongside Azerbaijan President Ilham Aliyev. The President's press service reported this.
During the visit, a presentation was held about the activities of this significant international tourism center located on the western shore of the Caspian Sea.
Information was provided to our country's leader about the conditions created here, recreation areas, beaches, sports fields, hotels, cottages, and residential complexes.
The project has been transformed into a modern "Caspian Riviera." The resort covers an area of nearly 500 hectares. It includes a 6.5-kilometer beach zone, 150 hectares of green areas and recreational facilities, and almost 700,000 trees and shrubs have been planted.