Сурия Исроилдан 1967 йилда ноқонуний эгаллаб олган Жўлон тепаликларининг бир қисмини қайтаришни талаб қилмаяпти. Бу ҳақда “Mehr news” агентлиги маълум қилди. деди
Қайд этилишича, Ливаннинг “LBCI” телеканалининг хабар беришича, Сурия хавфсизлик шартномаси бўйича ҳозирги музокараларда Исроилдан 1967 йилда босиб олган Жўлон тепаликларининг бир қисмини қайтаришни талаб қилмаяпти.
Хабарда айтилишича, Сурия Исроилдан Суриядаги Аҳмад аш-Шараа бошчилигидаги янги режимни тан олишни ва январь ойидан бери Сурия жанубида назоратни ўз қўлига олган ҳудудлардан чиқиб кетишни талаб қилмоқда.
Бундан ташқари, Сурия Сурия жанубида ва Иордания, Сурия ва Исроил ўртасидаги чегара учбурчагида хавфсизликни таъминлаш бўйича аниқ белгиланган келишувларни, шунингдек, АҚШнинг Сурияни қўллаб-қувватлашини талаб қилмоқда, аммо бу қандай қўллаб-қувватлаш экани номаълум.
Исроил режими халқаро ҳамжамият томонидан тан олинмаган ҳаракат билан Голан тепаликларини ноқонуний босиб олди, АҚШ бундан мустасно.

Syria is not demanding the return of part of the Golan Heights that was illegally occupied by Israel in 1967. This was reported by the “Mehr news” agency. said
According to reports, as per Lebanon's “LBCI” television, during the current security treaty negotiations, Syria is not demanding from Israel the return of part of the Golan Heights that it occupied in 1967.
The report states that Syria is demanding from Israel recognition of the new regime under the leadership of Ahmad al-Sharaa in Syria and to withdraw from territories it has controlled in southern Syria since January.
Furthermore, Syria is demanding clearly defined agreements on security in southern Syria and at the tri-border area between Jordan, Syria, and Israel, as well as support from the US, but the nature of this support is unclear.
The Israeli regime illegally occupied the Golan Heights in an act not recognized by the international community, with the exception of the US.