Ўзбгидрометнинг хабар беришича, 22 июнь куни Тошкентда ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 3-8 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 21-23 даража илиқ, кундузи 38-40 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикасида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Фақат Устюрт бўйлаб қисқа муддатли ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги чанг-тўзонлари билан бирга секундига 13-18, баъзи туманларда 20-22 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 35-40, Устюртда кундузи 30-35 даража иссиқ бўлади.
Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, баъзи жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Баъзи жойларда шамолнинг тезлиги чанг-тўзонлари билан бирга секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метртезликда шамол эсади. Баъзи жойларда шамолнинг тезлиги чанг-тўзонлари билан бирга секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 22-27 даража илиқ, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 9-14 метр тезликда шамол эсади. Баъзи жойларда чанг-тўзонлар кузатилади. Кечаси 22-27 даража илиқ, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Баъзи туманларда кечаси ва эрталаб қисқа муддатли ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 33-38 даража иссиқ бўлади.
Республикамизнинг тоғолди ва тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги секундига 13-18 метргача кучаяди. Кечаси 13-18, кундузи 25-30 даража илиқ бўлади.

According to Uzbekistan's Hydrometeorological Service, on June 22, the weather in Tashkent will be partly cloudy with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 3-8 meters per second. The temperature will be warm at night, 21-23 degrees Celsius, and hot during the day, 38-40 degrees Celsius.
In the Republic of Karakalpakstan, the weather will be partly cloudy with changes in some places, and no precipitation is expected. Only across the Ustyurt Plateau, short-term rain and thunderstorms may occur. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed may increase to 13-18 meters per second with dust storms, and in some districts, it can strengthen to 20-22 meters per second. The temperature will be warm at night, 20-25 degrees Celsius, and hot during the day, 35-40 degrees Celsius, with daytime temperatures in Ustyurt being 30-35 degrees Celsius.
The weather in the Khorezm region will be partly cloudy with changes in some places, and no precipitation is expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed may increase to 13-18 meters per second along with dust storms. The temperature will be warm at night, 20-25 degrees Celsius, and hot during the day, 35-40 degrees Celsius.
The weather in Bukhara and Navoiy regions will be partly cloudy with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed may increase to 13-18 meters per second along with dust storms. The temperature will be warm at night, 22-27 degrees Celsius, and hot during the day, 35-40 degrees Celsius.
The weather in Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions will be partly cloudy with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be warm at night, 20-25 degrees Celsius, and hot during the day, 35-40 degrees Celsius.
The weather in Kashkadarya and Surkhandarya regions will be partly cloudy with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 9-14 meters per second. Dust storms may occur in some areas. The temperature will be warm at night, 22-27 degrees Celsius, and hot during the day, 37-42 degrees Celsius.
The weather in Andijan, Namangan, and Fergana regions will be partly cloudy with changes in some places, and no precipitation is expected. Short-term rain and thunderstorms may occur in some districts during the night and morning. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be warm at night, 20-25 degrees Celsius, and hot during the day, 33-38 degrees Celsius.
In the mountainous and foothill areas of our republic, the weather will be partly cloudy with changes in some places, and in some areas, short-term rain and thunderstorms may occur. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. The wind speed may increase to 13-18 meters per second in some places. It will be cool at night, 13-18 degrees Celsius, and warm during the day, 25-30 degrees Celsius.