Бу ҳақда Болалар омбудсмани матбуот хизмати xабар берди.
Хабарга кўра, вояга етмаганлар камераларидаги шароитлар белгиланган стандартларга мослиги, уларнинг ётоғи, овқатланиши, сақланиши шароитлари ҳамда соғлиғини сақлаш билан боғлиқ талабларнинг таъминланиши даражаси ўрганилди.
Мониторинг давомида жиноят иши тергов ва суд босқичида эканли юзасидан ҳибсхонада сақланаётган вояга етмаганлар билан жамоавий суҳбат, бир нечтаси билан эса алоҳида индивидуал мулоқот қилиниб, тергов ва суд жараёнларида уларнинг процессуал ҳуқуқлари қай даражада таъминлангани ҳамда муассасада уларга қилинаётган муомалага доир фикрлари тингланди.
Жумладан, болалар тергов даврида процессуал бузилишларга йўл қўйилгани, адвокат томонидан малакали юридик хизмат кўрсатилмагани ҳолатлари ҳақида билдирди.
Болалар омбудсмани вояга етмаганларнинг ушбу мурожаатларини тегишли тартибда ўрганишни бошлади. Ҳибсхонада вояга етмаганлар учун кутубхона, спорт майдонидан ташқари тиббий муолажа кабинетлари — стоматология, рентген, УТТ (ултратовуш текшируви) хоналарида шифокорларнинг зарурий тиббий хизмати йўлга қўйилган.
Шунингдек, муассасада маҳбуслар онлайн хариди учун махсус электрон мослама ўрнатилган бўлиб, улар ўзларига керакли бўлган барча озиқ-овқат маҳсулотларини буюртма асосида харид қилиш имконияти ҳам яратилган.
Шу билан бирга, ўрганиш жараёнида аниқланишича, тергов ҳибсхонасида сақланаётган шахслар сони белгиланган меъёрдан ошган бўлиб, бу маҳбусларни сақлаш шароитларига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Бундан ташқари, вояга етмаганлар камераларида қатор камчиликлар аниқланиб, хусусан, аксарияти таъмирталаб аҳволда экани, камералар ичидаги айрим жиҳозлар сақланаётганларнинг сонига мос равишда эмаслиги маълум бўлди.
Мониторинг жараёнида аниқланган муаммо ва камчиликлар юзасидан юқори турувчи мутасадди органларга Болалар омбудсманининг тегишли таъсир ҳужжатлари киритилади.

About this, the Children's Ombudsman's press service reported.
According to the report, the conditions in the juvenile detention centers, including their sleeping arrangements, nutrition, and overall care, as well as the healthcare provisions, were evaluated against set standards.
During the monitoring, group discussions were held with minors detained during the investigation and trial stages, and individual conversations were conducted with several of them to assess the extent to which their procedural rights were protected during the legal processes and to listen to their thoughts on the treatment they received in the institution.
In particular, children reported instances of procedural violations during the investigation phase and lack of qualified legal assistance from lawyers.
The Children's Ombudsman has begun a proper examination of these complaints from minors. In the detention center, apart from a library and sports field, medical treatment rooms - dentistry, x-ray, ultrasound examination rooms have been equipped with necessary medical services for minors.
Moreover, a special electronic device has been installed in the institution for prisoners' online purchases, allowing them to order all necessary food products on a request basis.
However, the investigation revealed that the number of individuals held in the detention center exceeded the established norms, adversely affecting the conditions of detention.
Besides, during the monitoring process, several deficiencies in the juvenile cells were identified, notably that most of them are in need of repair, and some of the equipment inside the cells does not correspond to the number of detainees.
The Children's Ombudsman will submit relevant influence documents to the higher authorities concerning the problems and deficiencies identified during the monitoring process.