“Олот-Тошкент” йўналишидаги йўловчи поездда вагон хизматчисининг қўшмачилик қилгани аниқланди. Унга қилмиши учун 2 йил ахлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинланди. darakchi.uz суд ҳужжати билан танишди.
Ҳужжатга кўра, “Ўзтемирйўлйўловчи” АЖда вагонлар хизматчиси вазифасида ишлаб келган Д.Х. жорий йилнинг 21 февраль куни 071 рақамли “Олот-Тошкент” йўналишида ҳаракатланувчи йўловчи поезднинг 7-вагонида кузатувчи вазифасида бўлган. У қўшмачилик қилиш мақсадида шу куни соат 20:15 ларда “Қоракўл” темирйўл вокзалидан поезднинг 11-вагонига чипта билан чиқиш учун келган Б.Ў. ва Г.Ў.ни 7-вагоннинг 2-купесига жойлаштириб, моддий манфаат кўриш мақсадида Б.Ў.дан тезкор тадбирда фойдаланилган 300 минг сўмни олган. Бунинг эвазига у Б.Ў. ва Г.Ў.га жинсий алоқада бўлиши учун шароит яратиб бериб, қўшмачилик қилган.
Ҳолат Навоий вилояти Транспортда хавфсизликни таъминлаш бошқармаси жиноят қидирув гуруҳи ходимлари томонидан аниқланиб, 300 минг сўм пуллар холислар иштирокида ашёвий далил сифатида олинган.
Жорий йилнинг 15 апрель куни жиноят ишлари бўйича Қизилтепа туман судида мазкур иш кўриб чиқилган. Судда Д.Х. айбига тўлиқ иқрор бўлган. Шу тариқа у Жиноят кодексининг 131-моддаси (Қўшмачилик қилиш ёки фоҳишахона сақлаш) 1-қисмида назарда тутилган жиноятни содир қилганликда айбдор деб топилиб, 1 йил 6 ой муддатга “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ тизимидаги корхона ва ташкилотларда мансабдорлик ҳамда моддий жавобгарлик лавозимларида ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилинган. Шунингдек, унга ойлик иш ҳақининг 20 фоизини давлат даромади ҳисобига ушлаб қолган ҳолда 2 йил ахлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинланган.

“Olot-Tashkent” passenger train route was found to involve the carriage attendant facilitating adultery. He was sentenced to 2 years of corrective labor for his actions. darakchi.uz studied the court document.
According to the document, D.Kh. who had been working as a carriage attendant at “O'zbekiston temir yo'llari” JSC, was on duty in the 7th carriage of the passenger train number 071 moving in the “Olot-Tashkent” direction on February 21st of this year. With the intent of facilitating adultery, at around 20:15 on that day, he accommodated B.U. and G.U., who had arrived at the “Qorako'l” railway station to board the 11th carriage with tickets, into the 2nd compartment of the 7th carriage. In return for a quick operation using 300 thousand Uzbek sum from B.U., he provided conditions for B.U. and G.U. to engage in sexual intercourse, thus facilitating adultery.
The incident was detected by the officers of the Navoi region Transportation Security Department's criminal investigation team, and 300 thousand sum of money was seized as physical evidence in the presence of impartial witnesses.
On April 15th of this year, the criminal case was reviewed by the Kiziltepa district court. D.Kh. fully admitted his guilt in court. Thus, he was found guilty of committing a crime as envisaged by part 1 of Article 131 (Facilitating adultery or maintaining a brothel) of the Criminal Code, deprived of the right to hold positions of responsibility and material accountability in enterprises and organizations within the “O'zbekiston temir yo'llari” JSC system for a period of 1 year and 6 months. In addition, he was sentenced to 2 years of corrective labor with 20 percent of his monthly salary being withheld for state revenue.