Американинг “Қиёмат куни” деб ном олган “Boeing E-4 Nightwatch” самолёти Луизиана штатидаги ҳарбий базадан ҳавога кўтарилиб, Вашингтон яқинидаги авиабазага қўнди. Бу ҳақда “Nеw York Post” нашри ёзмоқда.
Қайд этилишича, ушбу махсус борт АҚШ раҳбарияти учун фавқулодда вазиятларда мамлакатни бошқариш имконини берувчи ҳаво қўмондонлик маркази вазифасини бажаради.
Самолёт ядровий зарбага бардош бера олади ва энг юқори лавозимдаги амалдорлар учун захира бошқарув пункти сифатида мўлжалланган.
“Самолёт Шарқий вақт бўйича соат 17:56 да Божер-Ситидан ҳавога кўтарилди, қирғоқ бўйлаб парвоз қилиб, Вирджния ва Шимолий Каролина чегараси атрофида айлана чизди ва соат 22:01 да Эндрюс авиабазасига қўнди”, — дейилади хабарда.
Маълумот учгун, худди шундай самолёт АҚШнинг 43-президенти Жорж Буш томонидан 2001 йил 11 сентябрдаги террор ҳужумлари вақтида ишлатилган.

The aircraft known as the “Doomsday Plane”, the “Boeing E-4 Nightwatch”, took off from a military base in Louisiana and landed at an airbase near Washington. This is reported by the “New York Post”.
It is noted that this special aircraft serves as a mobile command center for the US leadership in emergency situations, enabling the control of the country.
The aircraft can withstand a nuclear strike and is designed as a backup control point for the highest-ranking officials.
“The aircraft took off from Bossier City at 17:56 Eastern Time, flew along the coast, circled around the border of Virginia and North Carolina, and landed at Andrews Air Force Base at 22:01,” the report says.
Interestingly, a similar aircraft was used by the 43rd President of the US, George Bush, during the terrorist attacks on September 11, 2001.