Африканинг турли мамлакатларидан келган ёш қизлар Россияда юқори маош ва таълим ваъда қилинган дастур орқали дрон йиғиш цехларига тушиб қолгани айтилмоқда. Бу ҳақда “DW” нашри ёзмоқда.
Қайд этилишича, 20 ёшли Амината Серра-Леонедан исмли қиз Россиянинг тили ва маданиятига қизиқади. Ва мамлакатга келади.
У “ДW” нашрига берган интервьюсида “Алабуга Старт” дастури орқали Россияга кетишни режалаштираётганини айтади. Ушбу дастурда Африканинг камбағал мамлакатларидан келган ёшларга кейтеринг, логистика ва меҳмонхона хизматларида ойига камида 860 доллар маошли иш ва рус тили курслари ваъда қилинади.
“ДW” билан суҳбатлашган, исми сир сақланган Чинара исмли нигериялик қиз Россияга боргандан сўнг дрон йиғиш цехида қийин меҳнатга мажбурланганини айтди.
“Бизга оғир шароитларда ишлатишди, ҳақ тўлаш эса ваъда қилинганидан анча кам эди”, — дейди у.
Баъзилар дрон йиққан, баъзилар ишлаб чиқариш назоратида бўлган, қолганлари эса тозаловчи бўлиб ишлаган.
Чинаранинг таъкидлашича, улар хавфли кимёвий моддалар таъсирига учраган.
“Ҳатто руслар ҳам бу ерда узоқ ишламайди – жуда хавфли”, — дейди у.
Маълумот учун, “Алабуга” — Россиядаги ҳарбий-саноат марказларидан бири бўлиб, у ерда Эронда ишлаб чиқилган Shahed-136 асосида “Геран-2” дронлари йиғилади. Бу дронлар Украинага қарши ҳужумларда кенг фойдаланилади.
Россияда ишчи кучи етишмовчилиги мигрантларга бўлган талабни оширмоқда. Бироқ “Алабуга Star” дастури инсон савдоси билан боғлиқ бўлиши мумкинлиги бўйича INTERPOL суриштирув бошлаган. Шу билан бирга, Кения, Уганда ва Танзания ҳам ўз текширувларини бошлаган.
Шу ҳолатларга қарамай, дастур вакиллари африкалик дипломатлар билан учрашувлар ўтказишда ва лойиҳани тарғиб қилишда давом этмоқда.

African girls are assembling drones in Russia: The truth behind "Alabuga Start"
Through the "Alabuga Start" program, African girls were forced to go to Russia for work, where they had to assemble drones under harsh conditions.
Image of 'African girls are assembling drones in Russia: The truth behind "Alabuga Start"'
Young girls from various African countries are reportedly ending up in drone assembly workshops in Russia through a program promising high salaries and education. This is reported by “DW” publication.
It is noted that a 20-year-old girl named Aminata from Sierra Leone is interested in Russia's language and culture. And she comes to the country.
In her interview with “DW” publication, she says she plans to go to Russia through the “Alabuga Start” program. This program promises young people from Africa's poorest countries a job with a salary of at least 860 dollars per month in catering, logistics, and hotel services, as well as Russian language courses.
A Nigerian girl named Chinara, whose name is kept confidential, told “DW” that upon arriving in Russia, she was forced into hard labor in a drone assembly factory.
“We were made to work in harsh conditions, and the pay was much less than what had been promised,” she says.
Some assembled drones, others were in product control, while the rest worked as cleaners.
According to Chinara, they were exposed to dangerous chemicals.
“Even Russians do not work here for long – it’s too dangerous,” she says.
For your information, “Alabuga” is one of the military-industrial centers in Russia, where “Geran-2” drones, based on the Iranian-made Shahed-136, are assembled. These drones are widely used in attacks against Ukraine.
A shortage of labor force in Russia is raising the demand for migrants. However, INTERPOL has initiated an investigation into the possibility that the “Alabuga Star” program may be linked to human trafficking. At the same time, Kenya, Uganda, and Tanzania have also started their investigations.
Despite these situations, program representatives continue to hold meetings with African diplomats and promote the project.
Image of 'Why did the US "Doomsday" plane take off?'
Why did the US "Doomsday" plane take off?
This airplane is designated as a reserve control point for the highest-ranking officials.
Image of 'Putin said he is ready to meet with Zelensky.'
World Today 11:22
Putin said he is ready to meet with Zelensky.
Additionally, the Russian leader expressed his readiness to engage in a phone conversation with the German Chancellor.
World Today 10:25
Image of 'Iran warned the USA'
Iran warned the USA
Khamenei responded to Trump's statements.
Image of '"TotalEnergies" leader: "Even if Europe does not get gas from Russia, it will not be in difficulty."'
"TotalEnergies" leader: "Even if Europe does not get gas from Russia, it will not be in difficulty."