Ўзгидрометнинг хабар беришича, 15 июнь куни Тошкентда ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 3-8 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 21-23 даража илиқ, кундузи 36-38 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 22-27 даража илиқ, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Баъзи жойларда шамолнинг тезлиги чанг-тўзонлари биалн бирга секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 22-27 даража илиқ, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги чанг-тўзонлари билан бирга секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 33-38 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 22-27 даража илиқ, кундузи 36-41 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, айрим жойларда ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 5-10 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 18-23 даража илиқ, кундузи 33-38 даража иссиқ бўлади.
Республикамизнинг тоғолди ва тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Сел келиши хавфи бор. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Момақалдироқ пайтида шамолнинг тезлиги секундига 12-17 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 10-15, кундузи 23-28 даража илиқ бўлади.

According to Uzhydromet, on June 15 in Tashkent, the weather will be partly cloudy with no precipitation. Wind will blow from the east at speeds of 3-8 meters per second. Nighttime temperatures will be 21-23 degrees warm, and daytime temperatures will be 36-38 degrees hot.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation. Wind will blow from the east at speeds of 7-12 meters per second. In some places, wind speeds may increase to 13-18 meters per second. Nighttime temperatures will be 22-27 degrees warm, and daytime temperatures will be 37-42 degrees hot.
In Bukhara and Navoiy regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation. Wind will blow from the east at speeds of 7-12 meters per second. In some places, wind speed may increase to 13-18 meters per second, along with dust storms. Nighttime temperatures will be 22-27 degrees warm, and daytime temperatures will be 35-40 degrees hot.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation. Wind will blow from the east at speeds of 7-12 meters per second. In some places, wind speed may increase to 13-18 meters per second, along with dust storms. Nighttime temperatures will be 20-25 degrees warm, and daytime temperatures will be 33-38 degrees hot.
In Qashqadaryo and Surxondaryo regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation. Wind will blow from the east at speeds of 7-12 meters per second. Nighttime temperatures will be 22-27 degrees warm, and daytime temperatures will be 36-41 degrees hot.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation. Wind will blow from the east at speeds of 5-10 meters per second. Nighttime temperatures will be 18-23 degrees warm, and daytime temperatures will be 33-38 degrees hot.
In the foothills and mountainous areas of our republic, the weather will change, with rain and thunderstorms possible in some places. There is a risk of landslides. Wind will blow from the east at speeds of 7-12 meters per second. During thunderstorms, wind speed may increase to 12-17 meters per second. Nighttime temperatures will be 10-15, and daytime temperatures will be 23-28 degrees warm.