Саида Мирзиёева “Мооdyʼs” халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистоннинг суверен кредит рейтинги бўйича прогнозини “барқарор“дан “ижобий“га ўзгартирганидан хурсанд эканини билдирди.
Бу Президентимиз томонидан олиб борилаётган ислоҳотлар дастурига берилган ижобий баҳо, шунингдек, танланган йўл тўғрилигининг тасдиғи бўлди, — дейди Президент ёрдамчиси.
Бугунги кунда Ўзбекистон хорижий инвесторлар томонидан глобал беқарорлик шароитида ҳам барқарор ўсишга қодирлигини намоён этаётган ишончли ҳамкор сифатида қабул қилинмоқда. Бу саъй-ҳаракатларнинг барчаси ИВ Тошкент халқаро инвестиция форумининг муваффақиятли ўтказилганида ўз аксини топди.
Прогнознинг яхшиланиши 2030 йилга бориб Ўзбекистоннинг кредит рейтингини ишончли инвестицион даражага кўтариш бўйича қўйилган мақсад сари биринчи қадамдир. Шу билан бирга, кўзланган мақсадга фақат умумий саъй-ҳаракатлар билангина, иқтисодиётимизнинг рақобатбардошлигини ошириш ва макроиқтисодий барқарорликни сақлаб қолиш орқали эришиш мумкинлигини англаш муҳим, — деб ёзади Саида Мирзиёева ўзининг Телеграм каналида.

Saida Mirziyoyeva expressed her happiness that the international rating agency “Moodyʼs” has changed Uzbekistan's sovereign credit rating forecast from “stable“ to “positive“ she stated.
This is a positive assessment of the reform program conducted by our President, and also a confirmation that the chosen path is correct, — says the Presidential Assistant.
Today, Uzbekistan is accepted as a reliable partner capable of stable growth even in conditions of global instability by foreign investors. All these efforts were reflected in the successful conduct of the IV Tashkent International Investment Forum.
The improvement of the forecast is the first step towards achieving the goal of raising Uzbekistan's credit rating to a reliable investment level by 2030. At the same time, it is important to understand that the intended goal can only be achieved through joint efforts by enhancing the competitiveness of our economy and maintaining macroeconomic stability, — writes Saida Mirziyoyeva on her Telegram channel.