“Ўзгидромет” бугун, 10 июнь куни кузатиладиган об-ҳаво маълумотларини эълон қилди.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли, вақти-вақти билан ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 21-23 даража, кундузи 33-35 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво ўзгариб туради, баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, айрим жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, айрим жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 18-23 даража, кундузи 30-35 даража бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 18-23 даража, кундузи 30-35 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 18-23 даража, кундузи 32-37 даража бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво ўзгариб туради, куннинг иккинчи ярмида баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 18-23 даража, кундузи 30-35 даража бўлади.
Республиканинг тоғолди ва тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгариб туради, баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, момақалдироқ пайтида 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 18-23 даража бўлади.

“Uzhydromet” has announced the weather forecast for today, June 10th.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, changing occasionally, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 21-23 degrees, during the day 33-35 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be changeable, with short-term rainfall and possible thunderstorms in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 15-20 degrees, during the day 25-30 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 18-23 degrees, during the day 30-35 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 18-23 degrees, during the day 30-35 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 18-23 degrees, during the day 32-37 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, with short-term rainfall and possible thunderstorms in some places in the afternoon. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 18-23 degrees, during the day 30-35 degrees.
In the mountainous and foothill areas of the republic, the weather will be changeable, with rain in some places and possible thunderstorms. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, during thunderstorms it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 18-23 degrees.