Шифокор кеч ухлаш мия учун зарарли деган қоидани рад этди
"Идеал уйқу вақти" деган умумий қоида мавжуд эмас, чунки ҳар бир инсоннинг ўз ҳаёт ритми бор, дейди мутахассис.
'Шифокор кеч ухлаш мия учун зарарли деган қоидани рад этди'ning rasmi
"Идеал уйқу вақти" деган умумий қоида мавжуд эмас, чунки ҳар бир инсоннинг ўз ҳаёт ритми бор. Бу ҳақда шифокор Владимир Ковальзон маълум қилди.
Мавзуга немиснинг Гронинген тиббиёт институти олимлари хулосалари сабаб бўлди. Уларга кўра, кеч ухлаш, айниқса олий маълумотли инсонларда, мия қаришини тезлаштириши мумкин.
Муаллифлар бундай инсонлар уйқудан олдин ортиқча фикрлашга мойил бўлишини, бу эса салбий таъсирни кучайтиришини тахмин қилган. Аммо Ковальзон бу фикрларни асоссиз деб атаб, танқид қилган.
«Бу ахмоқлик ва беманилик! Эрта ёки кеч ухлаш инсон ҳаётига ҳеч қандай таъсир қилмайди — ҳаммаси унинг иш ритмига боғлиқ. Агар сиз маълум вақтда ухлашга ўрганган бўлсангиз, барчаси яхши бўлади», — деди у.
Мутахассис фикрига кўра, инсонга зарар қиладиган нарса — бу уйқу режимидаги кескин ўзгаришлардир, айниқса кексалар ва касаллар учун. Ёшлар эса бундай ўзгаришларга енгилроқ мослашади. Ковальзон таъкидлашича, уйқунинг йўқлиги рак, инсульт ёки инфаркт каби жиддий касалликларга дарров олиб келмайди.
Шифокорнинг таъкидлашича, ҳар бир инсоннинг ухлаш одати ҳар хил. Кимгадир ухлашдан олдин гаджетлар зарар қилса, бошқаларни телевизор овози уйқуга кетказиши мумкин. Энг муҳими — ўз режимига риоя қилишдир.
Масалан, тиббиёт ходимлари ва ҳарбийлар кўпинча "эрта тургучилар" бўлади, ижодкорлар эса одатда кеч фаол бўлишади. Унинг сўзларига кўра, фаол кечки тўйлар ва кўп овқат ейиш соғлом уйқуга тўғри келмайди, ҳар қандай кескин одат ўзгаришлари организмга зарар етказиши мумкин.

"There is no universal rule for the ideal sleep time," as every person has their unique life rhythm. This was stated by Doctor Vladimir Kovalzon here.
This topic was prompted by the conclusions of scientists from the Groningen Medical Institute in Germany. According to them, sleeping late, especially in people with higher education, can accelerate brain aging.
The authors speculated that such individuals are prone to overthinking before sleep, which could intensify the negative impact. However, Kovalzon criticized these views as baseless.
«It's nonsense and absurdity! Whether you sleep early or late has no effect on human life — it all depends on one's work rhythm. If you are accustomed to sleeping at a certain time, everything will be fine», — he said.
According to the specialist, the harmful factor is abrupt changes in sleep patterns, especially for the elderly and the sick. Young people, however, adapt more easily to such changes. Kovalzon emphasized that the lack of sleep does not directly lead to serious diseases like cancer, stroke, or heart attack.
As the doctor notes, every person's sleeping habit varies. For some, gadgets before bedtime can be harmful, while others might find the noise of a television induces sleep. The most important thing is to stick to one's regimen.
For instance, medical personnel and military often are "early risers", while creatives tend to be active late. According to him, active late-night parties and overeating do not contribute to healthy sleep, and any abrupt changes in habits can harm the body.