Ўзбек шоу-бизнесида катта шов-шувга сабаб бўлган “LikeCup” мусобақаси бекор қилинди. Бунга сабаб бўлган ҳолатлар юзасидан лойиҳанинг асосий ташаббускорларидан бири — актёр Алишер Узaқов жамоатчилик олдида чиқиш қилиб, узр сўради.
Кўпчилик мухлислар учун албатта нохуш ҳолат, чунки қизиқиш жуда катта эди, аммо бу тўғри қарор деб ўйлайман. Мана шу турнирни тўхтатилишга ва жазоланиши керак бўлган одамларни жазоланиши, жумладан мени ҳам бу жуда тўғри қарор, ҳеч қанақа эътирозим йўқ. Фақатгина катта жамоа катта иш қилган эди. Қолаверса, бизнинг ҳамкорларимиз олдида ҳам ўзимизнинг масъулиятларимиз бор эди. Ҳали ҳам бор ва шунинг учун тегишли идоралардан, халқимиздан, узр сўрайман. “ЛикеCуп” уч турнири тўхтатилди. Ҳаммага раҳмат, — дейди Узаков.
Маълумот учун, аввалроқ Тошкент шаҳридаги “Жар” стадионида ўтаётган “LikeCup” турнирида санъаткорлар ва блогерлар ўртасида оммавий жанжал келиб чиққан эди.
Сўнг мазкур ҳолат юзасидан Жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур туман судининг сайёр суд мажлиси бўлиб ўтган ҳамда унда қоидабузарларга нисбатан суд қарори қабул қилинган.
Жумладан, мусобақа ташкилотчиси бўлган актёр Алишер Узоқов, қизиқчи Абдураҳмон Мавлонов, блогерлар Миржалол Раҳмоналиев ҳамда Дилшодбек Ўрозбоев Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (майда безорилик) ҳамда 194-модданинг (ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) 1-қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этганликда айбдор деб топилган ва уларнинг ҳар бирига баъзавий ҳисоблаш миқдорининг 10 баробари (3 млн 750 минг сўм) миқдорида жарима жазоси тайинланган.
Жанжални келтириб чиқарган Озодбек Ўрозбоев эса Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси ҳамда 194-модданинг 1-қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этганликда айбли деб топилган ва 10 сутга маъмурий қамоқ жазосига ҳукм қилинган.
Қолаверса, Камолиддин Мамажонов ҳам Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси ҳамда 194-модданинг 2-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилган ва баъзавий ҳисоблаш миқдорининг 12 баробари (4 млн 500 минг сўм) миқдорида жаримага тортилган.

The "LikeCup" competition, which caused a great stir in Uzbek show business, has been canceled. One of the main initiators of the project, actor Alisher Uzakov, addressed the public and apologized for the circumstances that led to this.
"This is certainly unpleasant for many fans, because the interest was very high, but I think this is the right decision. The suspension of this tournament and the punishment of those who should be punished, including myself, is a very correct decision, I have no objections. Only a large team did a great job. Moreover, we had our own responsibilities before our partners. It still exists, and therefore I apologize to the relevant authorities and our people. Three "LikeCup" tournaments have been suspended. "Thank you to everyone," Uzakov said.
For information, earlier at the "LikeCup" tournament taking place at the "Jar" stadium in Tashkent, a public scandal broke out between artists and bloggers.
Then, a visiting court session of the Shaykhantakhur District Criminal Court was held on this case, and a court decision was made against the violators.
In particular, the organizers of the competition, actor Alisher Uzakov, comedian Abdurahmon Mavlonov, bloggers Mirjalol Rakhmonaliyev and Dilshodbek Urozboyev, were found guilty of committing an offense under Article 183 (petty hooliganism) and part 1 of Article 194 (failure to comply with the lawful demands of an employee of internal affairs bodies) of the Code of Administrative Responsibility, and each of them was sentenced to a fine of 10 times the base calculation amount (3 million 750 thousand soums).
Ozodbek Urozboyev, who caused the scandal, was found guilty of committing an offense under Article 183 and Part 1 of Article 194 of the Code of Administrative Responsibility and was sentenced to 10 days of administrative arrest.
In addition, Kamoliddin Mamajonov was found guilty of committing a crime under Article 183 and Part 2 of Article 194 of the Code of Administrative Responsibility and was fined 12 times the basic calculated amount (4 million 500 thousand soums).